Polští poslanci vyzvali Rusko k uznání Katyně za genocidu

Polští poslanci opět vyzvali Rusko, aby uznalo za katyňský masakr za genocidu. V roce 1940 zavraždily oddíly stalinské policie NKVD tisíce polských válečných zajatců. Usnesením, které dnes u příležitosti 65. výročí schválil polský Sejm, poslanci zároveň uctili památku zavražděných Poláků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník obětem katyňského masakru | Foto: Pavel Novák

"Od ruského lidu a vlády Ruské federace očekáváme, že definitivně uznají genocidní charakter vražd polských válečných zajatců," píše se v unesení polského Sejmu, které přečetl jeho maršálek Wlodzimierz Cimoszewicz.

Poslanci pak minutou ticha uctili památku 22.000 obětí NKVD a v kuloárech parlamentu se setkali s jejich pozůstalými. "Skláníme se před rodinami zavražděných, které i v těch nejhorších dobách pečovaly o památku obětí tragédie a domáhaly se pravdy o osudech svých nebližších," řekl předseda polského parlamentu.

Poslanci touto deklarací mimo jiné reagovali na rozhodnutí ruské prokuratury, která odložila vyšetřování katyňského masakru s tím, že jeho viníci jsou už mrtví a že nešlo o zločin proti lidskosti. Polsko se domnívá, že pouze zveřejnění celé pravdy a pojmenování viníků může napravit pošramocené polsko-ruské vztahy.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme