Polští poslanci vyzvali Rusko k uznání Katyně za genocidu

Polští poslanci opět vyzvali Rusko, aby uznalo za katyňský masakr za genocidu. V roce 1940 zavraždily oddíly stalinské policie NKVD tisíce polských válečných zajatců. Usnesením, které dnes u příležitosti 65. výročí schválil polský Sejm, poslanci zároveň uctili památku zavražděných Poláků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník obětem katyňského masakru | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Od ruského lidu a vlády Ruské federace očekáváme, že definitivně uznají genocidní charakter vražd polských válečných zajatců," píše se v unesení polského Sejmu, které přečetl jeho maršálek Wlodzimierz Cimoszewicz.

Poslanci pak minutou ticha uctili památku 22.000 obětí NKVD a v kuloárech parlamentu se setkali s jejich pozůstalými. "Skláníme se před rodinami zavražděných, které i v těch nejhorších dobách pečovaly o památku obětí tragédie a domáhaly se pravdy o osudech svých nebližších," řekl předseda polského parlamentu.

Poslanci touto deklarací mimo jiné reagovali na rozhodnutí ruské prokuratury, která odložila vyšetřování katyňského masakru s tím, že jeho viníci jsou už mrtví a že nešlo o zločin proti lidskosti. Polsko se domnívá, že pouze zveřejnění celé pravdy a pojmenování viníků může napravit pošramocené polsko-ruské vztahy.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme