Polští prezidentští kandidáti rozjeli kampaň, bojují o voliče Pawla Kukize

Polsko najednou žije politikou. V prvním kole prezidentských voleb vyhrál překvapivě kandidát opoziční strany Právo a spravedlnost Andrzej Duda a to vyburcovalo k horečné kampani i do té doby poklidného favorita prezidenta Bronislawa Komorowského z Občanské platformy. Rozhodující slovo ale nakonec může mít neúspěšný kandidát, rockový hudebník Pawel Kukiz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současný prezident Bronislaw Komorowski mezi voliči

Současný prezident Bronislaw Komorowski mezi voliči | Zdroj: ČTK

Pro Kukize hlasovala v prvním kole asi pětina všech voličů. Většinou to byli mladí lidé nespokojení se systémem. Teď bude záležet na tom, na čí stranu se tito voliči přikloní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polští prezidentští kandidáti se pustili do boje před druhým kolem. Kampaň přiblížil zpravodaj Vít Pohanka

Andrzej Duda říká, že by se chtěl s Pawlem Kukizem určitě setkat.

„Především se obracím na jeho voliče - jestli očekávali v Polsku změnu a volili kvůli tomu pana Kukize, tak jedinou nadějí, že ty změny nastanou, jsem já,“ prohlásil Duda.

Sám Pawel Kukiz ale podle svých slov ani jednoho z kandidátů podpořit nechce. Nabídl jen, že bude moderovat jednu z jejich televizních debat.

Příznivci vítěze prvního kola Andrzeje Dudy | Foto: ČTK

Prezident Komorowski už stačil oznámit, že navrhuje referendum o případné změně ústavy, kterou požadoval právě Kukiz a která by mohla v Polsku změnit volební systém na většinový.

„O tom, jaké ty změny mají být, na jakou stranu se mají přiklonit, by měli nejdřív rozhodnout Poláci v referendu. A potom o tom bude muset rozhodnout parlament,“ uvedl Bronislaw Komorowski.

Varování pro vládu a prezidenta

Dá se čekat, že právě změna volebního systému a bezpečnost ve vztahu k Ukrajině budou hlavními tématy předvolebních televizních debat. Zatím jsou oznámené dvě - jedna na veřejnoprávní a druhá na soukromé stanici.

Po prvním kole prezidentských voleb polští novináři psali o šokujícím výsledku. Ačkoliv se to mohlo jevit jako mediální nadsázka, ve světle toho, že prohra přiměla prezidenta ke konkrétnímu návrhu referenda o případné změně ústavy a volebního systému, to byl přinejmenším velmi silný signál.

Ukazuje se, že prezident Komorowski a jeho Občanská platforma, která vládne Polsku už sedm let, podle všeho podcenili nespokojenost velké části voličů, hlavně na východě a jihovýchodě země.

Vít Pohanka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme