Polští řidiči chystají svérázné protesty, chtějí levnější benzín

Řidiči v Polsku dnes budou svérázným způsobem protestovat proti rostoucím cenám paliv. Chtějí úmyslně blokovat fungování čerpacích stanic a také práci politiků. Vláda jim ale vzkazuje, že ceny se hned tak nesníží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První linka, která přemění plastový odpad na benzin, by měla fungovat již příští rok | Foto: Filip Jandourek

Řidiči po celém Polsku, kteří se připojí k protestu pořádanému občanskou iniciativou, dnes budou záměrně tankovat nejmenší povolené množství paliva. Na čerpacích stanicích pak budou pít kávu a číst si noviny a natankovaný benzín uhradí až později.

Jejich vozy přitom budou stále blokovat stojánky s čerpací pistolí, protože podle nařízení nesmí z místa odjet před zaplacením.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Petr Vavrouška zjišťoval, jakým způsobem chtějí polští řidiči protestovat proti rostoucím cenám benzínu

Protestující Poláci totiž chtějí, aby jejich návštěva „benzinky” trvala co nejdéle a kvůli tomu se tvořily dlouhé fronty zákazníků. Zároveň ale plánují utratit co nejméně peněz.

Odpoledne chce pak skupina řidičů jezdit doslova krokem před polským Sejmem a Úřadem vlády tak, aby zkomplikovali politikům odjezd z práce domů. Tímto způsobem chtějí vládu přinutit, aby zasáhla a snížila ceny paliv.

Premiér Donald Tusk ale nespokojeným majitelům aut vzkázal, že to není v nejbližší době možné – za vysoké ceny prý může souhra řady negativních okolností.

Vláda by sice mohla snížit DPH, to ale považuje za příliš krátkozraké. Jediným řešením tak je udržení dobrého kurzu zlotého vůči dolaru.

Ceny benzinu i nafty se blíží 37 korunám, brzy ale začnou klesat

Číst článek

Ceny pohonných hmot v Polsku přitom patří k nejnižším v Evropě – méně platí jen v Rumunsku, Bulharsku a Lucembursku. Litr benzínu tak polské řidiče vyjde v přepočtu na necelých 32 korun.

Nespokojení řidiči ale varují, že pokud snížení cen nedosáhnou, ochromí během fotbalového mistrovství Evropy dopravu na dálnicích a rychlostních komunikacích.

Milan Kopp, Petr Vavrouška, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme