Polští školáci skončili kvůli šikaně učitelů před soudem, dnes padne verdikt

Šikanovali a uráželi učitele, proto skončili před soudem. Celkem jedenácti studentům gymnázia ze severu Polska teď hrozí ‚polepšovna‘. Soud by měl o jejich osudu rozhodnout právě dnes. Výjimečný případ sleduje celé Polsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Udržet pozornost studentů je velmi těžké. | Foto: Lucie Maxová

Studenti záměrně ignorovali příkazy a úkoly učitelů, sprostě jim nadávali, odmítali si během vyučování vypínat mobilní telefony a bez dovolení opouštěli třídu. Na jakékoli prosby o změnu svého chování nereagovali.

Trpělivost ale došla učitelce matematiky, která přišla na školu na záskok a byla zděšena tím, co se tam děje. Vše proto nahlásila na policii. Později se přiznalo k podobné šikaně ze strany studentů dalších pět pedagogů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ sleduje varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška

Vedení školy poodhalilo zarážející statistiku, protože s dotyčnými studenty se v minulosti setkal celkem 150 krát psycholog a speciální pedagog s nimi řešil 300 stížností. Nic ale nepomohlo.

Jedenáct gymnazistů se před takzvaným rodinným soudem snaží svalovat vinu z jednoho na druhého. Tvrdí, že je učitelé provokovali. Svá konkrétní provinění pak popsali pro polskou televizi TVN.

„Vyčítají mi, že jsem jedl a pil během vyučování a že jsem svévolně, bez dovolení opouštěl třídu,“ říká jeden ze studentů. Ten druhý televizi TVN přiznal, že neposlouchal výklad učitele a ignoroval ho.

Rodiče problémových žáků tvrdí, že jejich děti nejsou svaté, ale o problému ve škole se údajně dozvěděli až poté, co si je k výslechu pozvala policie. „Dítě to předvolání od policie přineslo přímo ze školy, to mě zaskočilo,“ potvrdila jedna z matek studenta, jehož chování teď řeší soud.

Někteří experti tvrdí, že soud je v tomto případě opravdu extrémním řešením. Vynucení si autority touto cestou není podle nich ideální.

Studentům hrozí buď vyloučení z gymnázia a přesun do polepšovny nebo budou v podmínce a pod stálým dohledem kurátora pro mládež.

Igor Maňour, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme