Polští sportovci chtějí na LOH protestovat proti čínským represím v Tibetu

Polští sportovci hledají formu protestu, kterou by na olympiádě v Pekingu dali najevo nesouhlas s akcemi čínské armády a policie v Tibetu. Olympijský výbor ale upozorňuje, že hry se nemohou stát tribunou politických názorů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Symbol olympijských her v Pekingu 2008

Symbol olympijských her v Pekingu 2008 | Foto: beijing2008.cn

Poláci mají v živé paměti gesto skokana o tyči Wladyslawa Kozakiewicze na olympiádě v Moskvě v roce 1980. Po vítězném skoku polský atlet ukázal sovětskému publiku zaťatou paži a vstoupil tím do dějin hnutí odporu v mezích zákona. Před olympijským výborem svedl ono ,výmluvné gesto' na svalovou křeč.

V Pekingu ale nebude výbor nic podobného tolerovat: "Sportovci v době závodů, ani při slavnostním zahájení nebo ukončení nesmí vyvíjet aktivity, které nemají se sportem nic společného. Jinak budou následovat sankce," upozornil Piotr Nurowski, šéf polského olympijského výboru. Trestem podle něj může být například zákaz další účasti na olympiádě, případně odebrání medailí.

"Tato závodiště a tyto hry jsou určeny výlučně pro sportovní klání. Účastníci her nemohou vyjadřovat své názory. Jak ale budou odpovídat na tiskových konferencích, to už bude jejich svobodné rozhodnutí," dodal Piotr Nurowski.

Poláci jsou mistry ve vymýšlení triků, jak obejít i ty nejpřísnější předpisy. Na olympiádě se proto dá očekávat, že polská delegace přijde s originální formou protestu.

Martin Dorazín, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme