Polští taxikáři protestovali

Polští taxikáři dnes chtěli zablokovat provoz v hlavním městě Varšavě. Měla se tak opakovat situace z konce září, kdy několik tisíc taxíků dokázalo ochromit dopravu v centru polské metropole. Dnešní protest už nebyl tak silný. Taxikáři se stále domáhají zrušení rozhodnutí ministerstva financí o povinnosti instalovat ve svých vozech registrační pokladny. Ty mají umožnit kontrolovat evidenci jejich příjmů pro daňové účely.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pohřeb polských taxikářů

pohřeb polských taxikářů | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

V ulicích Varšavy se mělo objevit až 7 tisíc taxíků. Varšavané se zalekli hrozby dopravních komplikací. Vzpomněli si, jak 30. září stáli kvůli protestu taxikářů v dlouhých kolonách. Raději tedy dnes většinou nechali svá auta doma. Provoz v centru připomínal podle policie spíše neděli, než všední den. Do Varšavy totiž přijelo mnohem méně taxíků, než se očekávalo, asi 2 tisíce. Dopravní zácpy se proto netvořily.

"Protest probíhá velmi klidně. Řidiči se podřizují pravidlům silničního provozu. Když vezmeme v úvahu kolik je účastníků protestu, nenarušuje jejich chování dopravní předpisy," řekl Českému rozhlasu mluvčí varšavského velitelství policie komisař Marek Kubicki.

Taxikáři vyjeli do varšavských ulic protestovat už poněkolikáté. Jejich požadavek je stále stejný. Odmítají nařízení ministerstva financí, podle kterého musejí do svých vozů od ledna příštího roku montovat registrační pokladny, aby bylo možné jejich příjmy lépe kontrolovat. Od května totiž mají platit daň z přidané hodnoty. Tvrdí, že k evidenci příjmů stačí jejich taxametry. Stěžují si na to, že je ministerstvo nutí dát za registrační pokladny i 2000 zlotých. Nevěří slibům, že jim stát část nákladů na nákup pokladen vrátí.

Slibují mi, že dostanu část ceny té pokladny zpět. Nejdříve to mělo být do 30 dnů od nákupu. Teď se mluví o tom, že bychom si cenu měli postupně odečítat od daní. "Ale až si pokladnu skutečně instaluji, ukáže se, že mi nikdo nic nevrátí, protože v tomto státě nestačí peníze na nic," stěžuje si předseda taxikářských odborů Grzegorz Rybak.

Taxikáři zůstávají ve svém boji proti registračním pokladnám, které už musejí používat všichni ostatní živnostníci, osamoceni. Podnikatelé nechápou, proč by se povinnost důkladně registrovat příjmy neměla vztahovat i na taxikáře. Většina potenciálních zákazníků taxislužeb nevidí v taxikářích sociální skupinu, které by bylo třeba se zastat. Taxikáři zkrátka nejsou považováni za chudáky.

Ministerstvo financí je neústupné a potom, co zavedení registračních pokladen v taxících už několikrát odložilo, tentokrát couvnout nehodlá.

"Už není o čem jednat. Příslušné předpisy jsou známé už dlouho. Datum jejich účinnosti bylo několikrát přesunuté na pozdější termín. Teď už taková možnost není. Taxikáři musejí začít platit daň z přidané hodnoty od našeho vstupu do Evropské unie v květnu příštího roku," říká mluvčí ministerstva financí Wiktor Krzyžanowski.

Taxikáři se ale nehodlají vzdát. Chtějí demonstrativně jezdit kolem bloku ministerstva financí ještě několik dnů. Nedá se ale čekat, že by jejich protest nějak ovlivnil postoj ministerstva nebo zkomplikoval život obyvatel Varšavy.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme