Polští uživatelé internetu objevili kouzlo písniček Ivana Mládka

Polští uživatelé internetu, kterým se tam říká internauti, objevili kouzlo písniček Ivana Mládka a jeho Banjo Bandu. Stařičké, ještě černobílé klipy Československé televize kolují po síti a patří k těm nejvyhledávanějším. O náhlou popularitu v Polsku dosud neznámého Ivana Mládka se zajímají také seriozní média.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Mládek | Foto: Jan Rosenauer

Na fenomén Ivana Mládka upozornil televizi TVN jeden z diváků. Písnička Jožin z bažin zaujala na serveru widelec.pl druhé místo v počtu návštěv.

"Je několik takových klipů, které se objevují znenadání, rychle se šíří a všichni je chtějí vidět. Říkáme jim virusové klipy, protože lidé si je sami rozesílají," vysvětluje popularitu Banjo Bandu Ivana Mládka Michal Gwiazdowski ze serveru widelec.pl.

Internetové diváky nepochybně strhlo kouzlo tohoto hudebního díla i dokonalá choreografie - především neurotické pohyby Iva Pešáka, který u sebe taneční vlohy, jak říká, zjistil poměrně pozdě. "Je to fantastické, zvláště ten chlapík, který tančí," říká 19letá studentka Ania. A další reakce jsou podobné.

Hodně Poláků má ale potíže s porozuměním textu. Televize TVN proto písničku z archivu Československé televize opatřila titulky s polským překladem. Teď už každý ví, proč Józek z bagien - tedy Jožin z bažin - tak špatně dopadl.

Ivan Mládek televizi TVN vysvětlil, že Jožin z bažin vznikl na zakázku jedné zlínské, tehdy ještě gottwaldovské, skupiny výměnou za slivovici. Polákům ale stále nebylo jasné, jaké místo zaujímají Mládkovy písničky v životě generace sedmdesátých let. A čeští novináři ve Varšavě proto měli co vysvětlovat.

"Jsou to písničky, které jsou vysokou školou českého jazyka. Nejde v nich jen o hudbu, ale také o text, a Mládkovy texty zná každý Čech," objasnil polským divákům zpravodaj České televize Miroslav Karas.

Vnímaví komentátoři satirického pořadu Szklo kontaktowe si všimli, že ve studiu jsou při jedné silvestrovské nahrávce Ivana Mládka také všechny československé hvězdy: doktor Blažej, Karel Gott i jakýsi "Jiří" Menšík.

Staré české seriály jsou v Polsku už dávno kultovní záležitostí a teď se k nim přidal i Jožin z bažin. Obraz české kultury pozdního socialismu je tedy prakticky úplný.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme