Polští váleční veteráni se dočkali, na jihu země pro ně otevřeli první Dům veteránů

Zranění z války se hojí hodně dlouho. Ta na duši jsou možná ještě horší než ta na těle. Polští veteráni teď dostali možnost, jak si své šrámy vyléčit. V lázeňském městečku na jihu země pro ně totiž otevřeli první Dům veterána. Pokud to bude nutné, tak v něm může konkrétní polský voják zůstat klidně i několik let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jihu Polska byl otevřen první Dům veterána

Na jihu Polska byl otevřen první Dům veterána | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Zdravotní zařízení pro polské válečné veterány navštívil varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška. Prohlídka Domu pro veterány začala v jídelně. Má to svou logiku. Sytý voják rovná se spokojený voják. Ale o jídlo tady nejde. Tady se hlavně léčí tělo a duše.

„Například se u nás můžou léčit veteráni ještě z korejské nebo vietnamské války. Přihlásili se lidé, kteří sloužili na misi v Kambodži. Anebo později, v devadesátých letech, na Balkáně,“ říká zástupce ředitele Andrzej Inglod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zblízka se na zdravotní zařízení pro polské válečné veterány podíval varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška.

„K dnešnímu dni můžeme najednou přijmout až třicet osob,“ dodává hlavní sestra Janina Mikolajec.

„Na ministerstvu obrany teď sbírají všechny žádosti a ministr potom rozhodne, koho k nám pošle na léčení,“ připomíná Inglod.

Lázeňský dům pro polské válečné veterány | Foto: Petr Vavrouška

Nejčastěji do zařízení přijíždějí polští veteráni po amputaci obou rukou nebo nohou. „Většinou jde o zranění typická pro válečné konflikty. Ke každému máme individuální přístup, co voják to jiná forma pomoci. Někdo potřebuje spíše psychickou jiný zase více rehabilitace,“ přibližuje sestra.

„Někdy je těžké se s nimi domluvit a především nechtějí popisovat to, co se dělo na misi. To už je pak práce pro naši psycholožku,“ říká pan Inglod a telefonicky zjišťuje, jestli si na redaktora Radiožurnálu mladá odbornice udělá čas. Naštěstí udělala.

Agnieszka Brzozowska právě dokončila sezení se skupinou vojáků. „Během individuální terapie se vždy ptám na jejich zážitky z mise. To je většinou hlavní příčina psychických problémů vojáků. Ale stává se, že nechtějí mluvit o misi a potřebují spíše poradit, jak zvládnout stres v rodině, jak si zvyknout na běžný, pro ně možná fádní životní rytmus,“ říká psycholožka.

Armáda se o bývalé vojáky příliš nestará. Pomáhá jim Svaz válečných veteránů

Číst článek

Lékaři Domu veterána ukazují návštěvě zázemí pro vojáky. „Nejrůznějších zařízení máme v této nemocnici opravdu nespočet. Pro všechny typy rehabilitace,“ chlubí se Andrzej Inglod.

„Máme také menší bazén pro vodní gymnastiku nebo masáže. A také větší bazén pro klasické plavání. Vše pro veterány,“ dodává hlavní sestra.

Jedním z nich je také pan Dariusz. Před pár měsíci se vrátil z mise na Balkáně.

Léčebný pramen ve zdravotním zařízení pro polské válečné vetrány | Foto: Petr Vavrouška

„Co mi nabízí? Například chladovou terapii v kryokomoře. Využívám taky masáže, mám si opravdu z čeho vybrat. Jako voják po misi mám šanci si někde odpočinout. A když někdo potřebuje i rok, aby se dal dohromady, tak tady má tu možnost,“ pochvaluje si pan Andrzej.

Na první polský Dům veterána čekali vojáci hodně dlouho. Dříve se stávalo, že jeli na misi, byli třeba zraněni, propuštěni z armády, dostali odškodné, ale pak už na ně stát zapomněl.

„Dům veterána jim ale nabízí péči a vojáci už nezůstanou se svým problémem sami. My se o ně postaráme,“ věří pan Inglod. V Česku ale pořád zůstalo jen u těch slibů.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme