Polští výsadkáři do Iráku

Horké chvíle, a to nejen pokud se týká počasí, čekají příslušníky polského kontingentu v Iráku. 2300 polských vojáků bude v takzvaném horním jižním sektoru připraveno plnit své úkoly od 11.srpna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výsadkáři v akci

výsadkáři v akci | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

V mnohonárodní divizi pod velením polského generála bude sloužit i 1600 Ukrajinců, 1300 Španělů a také vojáci například z Maďarska, Litvy , Slovenska, Nikaragui, Mongolska nebo Filipín.

Do Iráku pojedou i speciálně vycvičení vojáci z aeromobilní brigády v Tomaszově Mazowieckém. V jejich výcvikovém prostoru natáčel náš zpravodaj v Polsku Pavel Novák

Konvoj vozidel velitele jednotky v Iráku se dostal do nepřátelské palby. Vojáci mají za úkol konvoj chránit. Evakuují tedy velící důstojníky do blízké budovy a opětují palbu.

Je to zatím jen cvičení, ale na takové situace musejí být vojáci, kteří jedou do Iráku připraveni. Úkolem přibližně třísetčlenné samostatné aerobobilní úderné skupiny bude ochrana konvojů, vrtulníková kontrola území, ale také evakuace raněných vojáků i civilistů a poskytování první pomoci.

Polská jednotka bude mít k plnění těchto úkolů v Iráku na základně Al Kut v provincii Wasit 6 polských vrtulníků typu Sokol a 4 stroje Mi 8. Jsou připraveny na tvrdé pouštní podmínky. I vojáci prošli specielním výcvikem. Ten ale spočíval nejen ve fyzické přípravě. Školili je experti z orientálního ústavu, aby se seznámili s kulturou a specifikami oblasti, kde budou působit.

Podmínkám klimatu regionu, kde budou operovat je přizpůsobena i jejich výstroj. Mluví velitel skupiny pplk. Dariusz Kostrzewa. "Hlavně naše oblečení je z poněkud jiného materiálu, než běžné vojenské maskáče. Dostali jsme prádlo z termoaktivních vláken. Máme speciální brýle proti silnému slunečnímu záření a kosmetiku pro pouštní podmínky. To všechno nám zajistí lehčí fyziologickou adaptaci na irácké klima," říká pplk Kostrzewa.

Všichni členové samostatné aeromobilní úderné skupiny jsou vojáky profesionály. Mají za sebou nejméně 4 roky vojenské služby a zkušenosti z misí v Makedonii, Bosně nebo třeba na Golanských výšinách.

Věk vojáků v jednotce se pohybuje mezi 20 až 30 lety. Všichni mají na tvářích kukly a nechtějí je sejmout. Nechtějí říct ani své jméno, ani hodnost. Jak reagovali jejich blízcí, když jim oznámili, že pojedou do Iráku ?

U jednoho z nich je možné si všimnout, že má snubní prstýnek. Co tedy říkala jeho rozhodnutí manželka? "No co by. Dala mi určité instrukce a souhlasila. Věděla koho si vzala, takže tu zprávu přijala jako žena vojáka. Myslím, že chci hlavně vyzkoušet, jak nám to půjde v terénu. Jak jsme připravení a jak dokážeme náš výcvik využít," odpověděl Českému rozhlasu voják.

Samozřejmě, že nejde nutně o peníze, ale i ty jsou jistým důvodem rozhodování. Polský voják si na misi v Iráku má měsíčně vydělávat průměrně 1500 dolarů. S vojáky jede do Iráku i kaplan. Bude tam působit nejen jako duchovní, ale svým způsobem i jako psycholog.

Kněz major Marek Strzelecki se na svou misi důkladně připravil. Přečetl si korán a ve Starém zákoně hledal aspekty islámské kultury. Je připraven i na to, že některému z vojáků možná bude muset poskytnout službu poslední. "Dej Bože, aby to nebylo potřeba. Abychom se do takové situace vůbec nedostali," řekl kaplan Strzelecki.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme