Polští žáci poprvé vyrazili do škol v uniformách

Čtyři miliony žáků polských základních škol dnes poprvé oblékly uniformy. Jejich zavedení na prvním i druhém stupni nařídil bývalý ministr školství Roman Giertych, aby upevnil kázeň a pořádek ve školách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školačka | Foto: Hynek Bulíř

Oděvní firmy šily dnem i nocí, přesto nestačily obléct do školního rovnošatu všechny polské žáky. Někteří rodiče si navíc stěžují na to, že uniformy jsou ošklivé, jejich rozměry nesedí a děti se v nich cítí špatně.

Se zavedením uniforem ale většina rodičů souhlasí. O konkrétním vzoru jednotného oblečení si každá škola rozhodovala sama. Ne každá má ale peníze na kvalitní látky. Dítě přitom potřebuje minimálně dvě uniformy, což znamená výdaj i několika tisíc korun.

Opatření kontroverzního exministra Giertycha se tedy trochu míjí účinkem. Uniformy měly odstranit viditelné sociální rozdíly v oblékání. Bohatí rodiče ale mohou pořídit svým dětem luxusní uniformy, zatímco ti chudší se musí spokojit s doslova narychlo spíchnutou produkcí.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme