Polští žáci se budou učit o sexu. Někteří otevřeně, jiní konzervativně

Ministerstvo národního vzdělávání v Polsku přišlo s revolučním nápadem a připravuje novou formu sexuální výchovy na školách. Zvláštní je to, že by se o sexu žáci měli učit v různých úrovních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žáci berounského gymnázia | Foto: Lucie Zemanová

Škola nabídne sexuální výchovu v liberální, umírněné a konzervativní formě. Bude záležet na rodičích, jakou si vyberou.

Během liberální výchovy se děti dozví o různých druzích antikoncepce nebo o homosexuálních vztazích. V konzervativní hodině se naopak budou učit o rodinném životě, o metodách přirozeného plánování početí.

Sexuální výchova je v Polsku problém, se kterým si žádný ministr dlouho nedokázal poradit. Někteří rodiče chtějí, aby se jejich děti o sexu učily, jiní si to zase nepřejí. Bojí se dokonce, že kvůli debatě o homosexuálech se změní sexuální orientace dětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude vypadat nová sexuální výchova v Polsku, přiblížil tamní zpravodaj Petr Vavrouška

Podobné předměty na školách kritizuje i katolická církev.

Polští rodiče s dětmi o sexu neumějí otevřeně mluvit. I proto více než 40 procent mladých párů nepoužívá žádnou antikoncepci. Kvůli tomu pak roste počet nechtěných otěhotnění, v čemž jsou Poláci na prvním místě v rámci EU.

Nová forma sexuální výchovy by měla nahrazovat současnou rodinnou výchovu. Ministerstvo národního vzdělávání chce, aby rodiče ani žáci tento předmět neignorovali, proto přistupují k tomuto řešení.

Petr Vavrouška, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme