Polští zákonodárci vzdali hold Solidaritě

Polský parlament si slavnostním společném zasedání obou komor připomněl 25. výročí stávky v gdaňské loděnici a vzniku hnutí Solidarita. V Sejmu vystoupil první šéf Solidarity Lech Walesa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Walesa | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Srpen 1980 umožnil vznik systému, ve kterém je střelba do lidí zločinem a nikoli metodou vládnutí," řekl Lech Walesa a připomněl důsledky gdaňské stávky pro Polsko, Evropu i svět, který tehdy síle polských odborářů příliš nevěřil.

"Efekt oněch srpnových dnů je tak velký, že ho nedokáží pochopit dokonce ani některé bystré hlavy. Vysvětlují tyto události pomocí hloupých teorií o zradě a manipulaci," prohlásil Walesa v reakci na obvinění, že Solidarita je dílem komunistických tajných služeb a jejich agentů.

"Před Bohem, všemi svatými a celým světem prohlašuji, že nikdo, žádná tajemná síla, o které se mluví, ani Státní bezpečnost ani KGB, Mossad ani CIA nezasahovaly do rozhodnutí přijatých v mé přítomnosti, a to až do okamžiku převzetí těchto záležitostí rodící se demokracií v roce 1989."

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme