Polští zdravotníci hrozí celostátní stávkou

Do Varšavy se sjeli lékaři a zdravotní sestry z celého Polska. Požadují okamžité zvýšení platů o 30 procent a znovu hrozí celostátní stávkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest polských zdravotníků ve Varšavě | Zdroj: ČTK

Lékaře a zdravotní sestry přivážejí odborářské autobusy z celého Polska. Situace je neúnosná až zvrácená, říkají demonstranti. "Automechanik si za hodinu práce účtuje 70 zlotých, lékařům platí maximálně deset zlotých na hodinu. To přece není normální. My nejsme zdravotní službou, my jsme zdravotními sluhy," stěžuje si Krystian Frej, lékař ze Slezska.

Demonstraci přicházejí podpořit také studenti medicíny. "Za dva roky se stanu lékařem a nechci vydělávat 1200 zlotých měsíčně. To raději odjedu pracovat do ciziny, za polský plat nemám šanci pořídit si byt a mít rodinu," říká jeden z mediků.

Ministr zdravotnictví slíbil zvýšení platů nejdříve na podzim. Lékaři a zdravotní sestry ale požadují, aby jim stát zaplatil zpětně od prvního ledna. Příští týden chtějí uspořádat další velkou stávku.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme