Polští zdravotníci hrozí generální stávkou

Tisíce polských lékařů a zdravotních sester dnes ve Varšavě demonstrovaly za okamžité třicetiprocentní zvýšení platů. Pokud vláda jejich požadavkům nevyhoví, vyhlásí generální stávku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest polských zdravotníků ve Varšavě | Zdroj: ČTK

Chceme pracovat a ne emigrovat, ať ministři zkusí žít za tisíc zlotých měsíčně - s těmito hesly prošlo několik tisíc nespokojených lékařů a sester centrem Varšavy. Přijeli z celého Polska.

"Máme to těžké. Ze svého platu dám 400 zlotých za bydlení a zbude mi 350. Zkuste za to vyžít," říká jedna ze zdravotních sester. Její plat po deseti letech práce ve zdravotnictví činí v přepočtu šest tisíc korun. Lékaři mají zhruba dvojnásobek.

Bílému personálu ale vadí také celkový nedostatek financí ve zdravotnictví. "Pokud jde o peníze, které jdou zdravotnictví, zaostáváme za takovými zeměmi jako je Albánie, Bělorusko nebo Ukrajina," připomíná lékař Stefan Kopacz.

Demonstranti požadují, aby do zdravotnictví šlo šest procent hrubého domácího produktu. Premiér Kazimierz Marcinkiewicz slíbil postupné zvyšování platů od podzimu a přísun financí na úrovni pěti procent HDP. Protestující ho vypískali. Polsko tak zřejmě čeká vlna velkých stávek ve zdravotnictví.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme