Polští zemědělci přijdou o placení zdravotního pojištění státem

Polský ústavní soud rozhodl, že si zemědělci musí zdravotní pojištění platit sami. Doposud je totiž za ně hradil stát a zbytek polské společnosti proti tomu protestoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skromný statek s doškovou střechou v polských Beskydech | Foto: Fotobanka stock.xchng, Damian Searles

Podle rozhodnutí soudu je placení zdravotního pojištění všem zemědělcům protiústavní. Jak v Odpoledním Radiožurnálu uvedl varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavruška, systém, který dnes v Polsku platí, totiž vnímá zemědělce jako, jak napsal list Gazeta Wyborcza, ‘posvátné nedotknutelné krávy‘.

„Běžní zaměstnanci odvádí na zdravotním pojištění devět procent příjmu a zemědělci nic. Vše jim hradí stát. Letos tato štědrá dotace přijde Poláky na 12 miliard korun. A využívá ji až 1 a půl milionu osob,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polský ústavní soud rozhodl, že stát už nebude zemědělcům hradit zdravotní pojištění. Podrobnosti od varšavského zpravodaje ČRo Petra Vavrušky.

Podle ústavního soudu je placení zdravotního pojištění všem zemědělcům jak chudým, tak i movitým, vůči zbytku společnosti velmi nespravedlivé. Jak připomněl zpravodaj, na začátku 90. let na tom byli materiálně zemědělci víceméně stejně.

„Dnes ale existuje řada rolníků, kteří žijí na hranici chudoby a naopak jsou zemědělci, kteří mají extrémní příjmy. A je nelogické, aby ti si neplatili pojištění sami,“ dodal.

Navíc systém řada lidí podle něj zneužívala. „Živí se například jako taxikáři, ale proto, že mají za městem třeba hektar půdy, tak deklarují, že podnikají v zemědělství, protože je to pro ně výhodnější,“ vysvětlil.

Zemědělci podle něj proti rozhodnutí soudu neprotestují. „Ale logicky argumentují, že těm opravdu chudým rolníkům měl stát pomoci a v tom se shodují i experti,“ řekl zpravodaj.

Petr Vavrouška, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme