‚Nemůžeme prodávat. Ve skladech leží ukrajinské obilí.‘ Polští zemědělci protestují proti politice EU

Velké komplikace v dopravě v pátek na mnoha místech Polska způsobili zemědělci, kteří protestují proti politice Evropské unie v zemědělství nebo podle nich nedostatečných krocích vlády ohledně dovozu levnějších zemědělských produktů z Ukrajiny. Rolníci akce naplánovali i na silnice v okolí hranic s Českem.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polští farmáři na protestech v Poznani, Polsko

Polští farmáři na protestech v Poznani, Polsko | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Agentura Reuters připomíná, že v poslední době protesty zemědělců zažilo Německo, Francie, Španělsko nebo Portugalsko. Farmáři na nich dávali najevo svůj odpor vůči unijní Zelené dohodě pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050.

Evropští farmáři protestují proti unijním i národním regulacím. Nespokojenost ale plošně vyřešit nejde

Číst článek

Zemědělci upozorňují také na rostoucí náklady nebo na podle nich neférovou konkurenci ze zahraničí. V Polsku jde o dovoz produkce ze sousední Ukrajiny. „Nemůžeme prodat naše zemědělské produkty, protože ve skladech leží ukrajinské obilí,“ řekl jeden z protestujících polských zemědělců.

„Zemědělci nejsou proti proekologickým řešením, je třeba se ale na nich s nimi dohodnout,“ vypověděl zpravodajské televizi TVN24 farmář Wieslaw Gryn z Hrubieszówa, ležící nedaleko ukrajinských hranic.

Mluvčí ukrajinské pohraniční strážce Andrij Demčenko podle portálu RBK Ukrajina řekl, že dnes ráno polští farmáři zablokovali velký hraniční přechod Medyka-Šehyni.

Stovky úlů na náměstí a dýmový pochod. Ve Francii včelaři protestují i proti dovozu medu ze zahraničí

Číst článek

Protesty jsou v pátek podle polských médií hlášeny na 260 místech v celém Polsku. Například do centra Poznaně se má sjet až tisíc traktorů. Je třeba s nimi počítat například na hlavním silničním tahu z Česka v lázních Kudowa Zdrój ležících nedaleko Náchoda nebo na silnici vedoucí z Vysoké v okrese Bruntál do polského Prudniku.

„Farmáři mají oprávněné obavy, očekávání a požadavky na omezení nadměrného dovozu zboží z Ukrajiny a dalších zemí mimo EU,“ řekl Polský ministr zemědělství Czeslaw Siekierski. Dodal, že by byl pro omezení dovozu tohoto zboží, které by bylo třeba sledovat, aby nebyl narušený polský trh.

Zemědělská odnož odborového sdružení Solidarita, která dnešní protest svolala, má v plánu v nárazových protestních akcích pokračovat do 10. března.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme