Polští Židé si připomínají povstání v ghetu

Židé si dnes připomínají 60. výročí vypuknutí povstání ve varšavském ghettu. Obyvatelé uzavřené židovské čtvrti ve Varšavě se na jaře roku 1943 postavili proti německým okupantům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobová fotografie z výkopů jasnovidky Klementiny Maštalířové u Osvětiman

Dobová fotografie z výkopů jasnovidky Klementiny Maštalířové u Osvětiman | Foto: Archiv | Zdroj: AFP

Povstání skončilo masakrem. 100 tisíc židů nacisté vyvezli do vyhlazovacího tábora v Treblince. Varšavské židovské město srovnali se zemí. Poslední z žijících vůdců povstání 82letý Marek Edelman v rozhovoru pro český a slovenský rozhlas označil povstání za předzvěst pádu fašistické diktatury a totalitních režimů v Evropě vůbec.

Byl to počátek všeho. Z pevné hradby byla vytažena jedna cihla, která narušila její stabilitu. Následkem toho nakonec padla i Berlínská zeď. Památku padlých účastníků povstání uctí občané modlitbou a zapálením svíček u pomníku hrdinů ghetta. Hlavní shromáždění se koná na Umschlagpaltzu, odkud židé odjížděli v dobytčácích do koncentračních táborů.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme