Pomoc ‚bratrům v Gaze‘. Egypt otevře na celý ramadán hranici s palestinskou enklávou

Egypt na celý muslimský postní měsíc ramadán, který začal ve čtvrtek, otevře přechod Rafáh na hranici s Pásmem Gazy. Oznámil to na twitteru egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Egyptská hranice s palestinskou enklávou povětšinou zůstává uzavřena. Na celý měsíc nebyla otevřena několik let, píše agentura Reuters.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí | Zdroj: Reuters

Palestinci v Gaze manifestují od konce března za ukončení blokády a za možnost vrátit se na území, která byla dříve domovem jejich předků, ale která se teď nacházejí v Izraeli.

Střety v Gaze si vyžádaly 58 mrtvých Palestinců. Osmiměsíční holčička se udusila slzným plynem

Číst článek

Izraelské bezpečnostní složky od té doby usmrtily přes 110 palestinských demonstrantů – většinu z nich v pondělí, kdy byla otevřena americká ambasáda v Jeruzalémě.

Americký zastupitelský úřad byl přesunut z Tel Avivu poté, co americký prezident Donald Trump v prosinci Jeruzalém označil za hlavní město Izraele.

Převážně arabsky mluvící východní Jeruzalém, který Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval, si Palestinci nárokují jako hlavní město svého budoucího státu a krok USA je hluboce rozhořčil.

Americké rozhodnutí se rovněž setkalo s hlasitou kritikou mnoha arabských zemí a několik evropských států vyjádřilo obavy, že Trumpův krok zbrzdí mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Izrael tvrdé zákroky proti Palestincům v Gaze hájí tím, že radikální hnutí Hamás, které v enklávě vládne, chce protesty využít k útokům na Izrael.

Pestrobarevné lucerny s tisíciletou historií opět svítí. Muslimové slaví první den ramadánu

Číst článek

Sísí na twitteru napsal, že otevření přechodu má pomoci „bratrům v Gaze“, kteří jsou v těžké situaci.

Islamistické hnutí Hamás sice v Gaze vládne, ale kontrolu nad přechodem Rafáh s Egyptem a Erez s Izraelem předalo loni představitelům Západem uznávané palestinské samosprávy, která vládne na Západním břehu Jordánu. Učinilo tak na základě dohody zprostředkované Egyptem.

Egypt v roce 2013 na dlouhou dobu uzavřel hranici s Gazou po útocích na egyptské bezpečnostní složky na Sinajském poloostrově, z kterých obvinil radikály z Gazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme