Pomoc v boji proti radikálům nabízejí Iráku Írán i Spojené státy, nepůjde však o vojáky

Šíitský Írán nabízí pomoc Iráku, který na západě země bojuje proti radikálním islamistům napojeným na hnutí Al-Káida a o určité podpoře mluví i Spojené státy. Radikálové ovládli části západoirácké provincie Anbar včetně města Fallúdža, vládní jednotky se už několik dní pokoušejí dobýt území zpět.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámští radikálové v ulicích Fallúdže

Islámští radikálové v ulicích Fallúdže | Zdroj: Reuters

Americký ministr zahraničí John Kerry řekl, že USA udělají „všechno, co je v jejich silách“, aby Iráku pomohly.

„Jsme v kontaktu s kmenovými vůdci z provincie Anbar, o kterých víme, že odvážně bojují proti teroristům a odmítají je přijmout ve svých městech. Nezvažujeme návrat našich vojáků do Iráku, ale pomůžeme legitimně zvolené irácké vládě,“ uvedl Kerry.

Přehrát

00:00 / 00:00

O konfliktu v Iráku mluvil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Ani Írán neplánuje do Iráku vyslat své vojáky. Zahraniční pomoc by tak mohla mít podobu dodávek zbraní či vojenské techniky nebo výcviku iráckých vojáků. Výzbroj a vycvičení irácké armádě chybí, i proto jsou pro ni zkušení a odhodlaní bojovníci Al-Káidy tak silným soupeřem.

Organizace Islámský stát Iráku a Levanty chce v Iráku a Sýrii vybudovat stát, který by se řídil přísnými pravidly sunnitského islámského práva.

K náboženským extremistům se přidali předáci místních sunnitských kmenů, nespokojených s převážně šíitskou vládou v Bagdádu.

„My, kmenoví revolucionáři ve Fallúdži, jsme odhodlaní potrestat ty chamtivce, kteří spolupracují se sektářskou centrální vládou. Vstoupili jsme do vojenské rady, abychom zmařili ten špinavý sektářský projekt v celém arabském světě,“ vystoupil ostře jeden z kmenových předáků proti šíitskému charakteru bagdádské vlády.

Některé sunnitské kmeny v oblasti však bojují naopak na straně vládních sil.

Irácká vláda sice slibovala, že do tří dnů konflikt vyřeší, zatím se zdá, že se jí do velkého útoku nechce. Premiér al-Málikí vyzval obyvatele Fallúdži sami vyhnali bojovníky Al-Káidy.

Ozbrojenci v ulicích Fallúdže | Foto: Reuters

„Já to vnímám trošku jako výhružku těm sunnitským kmenům, které ve Fallúdži spojili své síly s Al-Káidou, protože je nepravděpodobné, že by se samotní obyvatelé vůbec mohli postavit těm ozbrojencům, kteří operují v ulicích Fallúdži,“ uvedl blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček.

Konflikt ve Fallúdži má i humanitární rozměr. Město je odříznuté od dodávek potravin i pohonných hmot. Tisíce rodin prchají před zuřícími boji do okolních vesnic.

Radikálům z Al-Káidy na západě Iráku nahrává i povstání v sousední Sýrii.

„Dnes se ta organizace přelévá z jednoho státu do druhého, v obou státech mají poměrně silné zázemí a možnost se skrýt, pokud v tom sousedním státě nemají nejlepší podmínky. V Sýrii jsou teď ideální podmínky, protože syrská vláda absolutně nekontroluje velké části syrského území,“ podotkl Macháček.

Štěpán Macháček, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme