USA odstupují od raketové smlouvy s Ruskem. ‚Vyhrazujeme si právo na odvetu,‘ reaguje Moskva

Spojené státy odstupují od smlouvy s Ruskem o likvidaci raket středního a krátkého doletu z roku 1987. Oznámil to v pátek americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Články smlouvy přestanou být USA vázány s platností od soboty. Spojené státy pátečním oznámením spustily půlroční výpovědní lhůtu, během níž je ještě možné o osudu dohody jednat. Moskva si v souvislosti s tím podle agentury TASS vyhrazuje právo na odvetnou reakci a opatření.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 18:11 1. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty, INF) podepsali sovětský vůdce Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan 8. prosince 1987 ve Washingtonu. V platnost vstoupil tento dokument 1. června 1988.

INF zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů. Rozepře ale nedávno vyvolal nový ruský systém označovaný jako Novator 9M729.

Evropské země chtějí obejít americké sankce vůči Íránu. Založí společnost, přes kterou budou obchodovat

Číst článek

Pentagon Rusko obviňuje, že výrobou nové rakety smlouvu porušilo. Obdobný názor mají i NATO a mezinárodní odborná komunita, Moskva to ale odmítá.

Pompeo řekl, že pokud se Rusko do půl roku nevrátí k dodržování INF, smlouva skončí. USA jsou ale podle něj ochotny vést s Ruskem rozhovory o kontrole zbrojení. „Prezident Donald Trump stojí o dohodu, která je ověřitelná,“ upozornil americký ministr.

Trump v pátek podle agentury Reuters uvedl, že USA jsou připraveny k „vynikajícím hospodářským, obchodním, politickým a vojenským vztahům s Ruskem“, jakmile příslušné jednání o kontrole zbrojení skončí.

Moskva si v souvislosti s odstoupením Spojených států od smlouvy vyhrazuje právo na odvetnou reakci a opatření. Uvedla to v pátek podle agentury TASS mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Odstoupení USA od smlouvy podle mluvčí nesouvisí s Ruskem, ale s americkou strategií vyvázat se ze závazků v různých oblastech.

NATO podporuje Amerika

Spojenci ze Severoatlantické aliance plně podporují Spojené státy v rozhodnutí odstoupit od smlouvy. V prohlášení to uvedla Severoatlantická rada, která je nejvyšším politickým orgánem NATO. Zároveň vyzvala Rusko, aby se v následujících šesti měsících, po nichž nabude ohlášený americký odchod platnost, vrátilo k dodržování smlouvy.

„Spojené státy k tomuto kroku přistoupily v reakci na významné ohrožení euroatlantické bezpečnosti, které představují tajné ruské testy, výroba a rozmístění systémů řízených střel s plochou dráhou letu 9M729 (na Západě označovaný jako SSC-8, pozn. ČTK). Spojenci tento krok plně podporují,“ uvedla Severoatlantická rada, v níž zasedají zástupci členských zemí aliance.

Trumpův tlak má výsledky, příspěvky od členů jsou vyšší, chválil šéf NATO amerického prezidenta

Číst článek

Komuniké dále Rusko vyzývá, aby se během následujícího půl roku vrátilo k "plnému a ověřitelnému" dodržování smlouvy s USA, a to ve snaze zachovat její platnost. „Jestliže Rusko nebude ctít své závazky plynoucí z INF skrze ověřitelné zničení všech svých systémů 9M729,... odpovědnost za zmaření dohody bude výhradně na straně Ruska,“ uvádí vedení NATO.

Problémy na ruské straně 

Že je hlavní problém s dodržováním smlouvy ze strany Ruska, a ne tolik ze strany Spojených států, potvrdil pro iROZHLAS.cz už loni v říjnu také Michal Smetana, odborník na problematiku jaderných zbraní i zbrojení a odzbrojení ze Střediska bezpečnostní politiky.

„Z mého pohledu Spojené státy smlouvu neporušují, ale mohl by existovat systém, díky kterému to může Rusko ověřit a zároveň se s Ruskem dohodnout tak, aby se vrátilo zpátky do smluvního režimu. A ty systémy, které smlouvu porušují, se adaptovaly tak, aby splňovaly její podmínky. To technicky proveditelné je,“ řekl.

miz, gol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme