Popírač holocaustu David Irving míří se zájezdem do Polska

Polsko čeká dnes velmi kontroverzní návštěvu. Bývalé nacistické koncentrační tábory se totiž chystá navštívit známý popírač holocaustu David Irving. Za své skandální názory už byl několikrát odsouzen, řada zemí mu zakázala vstup na své území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strážní věž a plot kolem tábora | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Kontroverzní britský historik David Irving se chystá navštívit tábor Treblinka na východě Polska, bývalé Hitlerovo sídlo Vlčí doupě a také někdejší varšavské ghetto. Zorganizoval proto osmidenní zájezd, kterého se zúčastní britští a američtí turisté.

Za cestu s Irvingem zaplatí každý v přepočtu padesát tisíc korun. Známý popírač holocaustu jim chce nabídnout vlastní výklad historie a událostí z období druhé světové války.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška mluvil na rádiu Česko o cestě Davida Irvinga do Polska

Tvrdil například, že Adolf Hitler nevěděl o masovém zabíjení Židů, že plynové komory postavily v Osvětimi až po válce Poláci. Na přednáškách také říkal, že vězni v koncentračních táborech umírali hlavně na tyfus a jiné nemoci a nikdo je masově nezabíjel. Právě proto sledují jeho cestu také polské úřady.

Poslední dva týdny se v Polsku hodně mluví o tom, zda nešlo Irvingovy zabránit ve vstupu do země či do samotných koncentračních táborů. Chystají se dokonce žaloby na Irvinga, které by mu měly alespoň částečně znepříjemnit cestu po Polsku.

Přijíždí ale jako soukromá osoba, takže tyto snahy nemají zatím žádný úspěch. Některé země mu sice zakázaly vstup na své území, ale Polsko mezi ně nepatří. Zástupci muzea v Treblince pouze řekli, že si musí koupit vstupenku a žádná jiná omezení pro něj neplatí do okamžiku, kdy začne zpochybňovat to, co se v Treblince stalo. Za veřejné popírání zločinů nacismu hrozí v Polsku až tři roky vězení.

Irving může jít až na tři roky do vězení

Irving tvrdí, že už v minulosti dvakrát navštívil Osvětim. Před pár dny dokonce obvinil Polsko, že právě z Osvětimi dělá jakýsi turistický Disneyland, že se snaží na kruté historii táborů vydělat. Tato slova vyvolala v Polsku velmi negativní reakce.

Polská média v této souviislosti také připomněla, že Irvinga před třemi lety vyhodili z Varšavského knižního festivalu právě na žádost muzea v Osvětimi. Včera vyšel polský Newsweek, který rozebírá Irvingovu návštěvu. Jeden komentář říká, ať Irving přijede a ztrapní se svým výkladem, za který dokonce může jít do vězení. Druhý komentář zase říká, že Irvingovi by se v žádném případě neměl povolit vstup na polské území.

Objevují se také komentáře, že o Irvingově cestě by média vůbec neměla psát, protože jde o reklamu na byznys Irvingovy cestovní kanceláře.

Irving za své kontroverzní názory skončil před lety za mřížemi v Rakousku, po roce byl ale propuštěn na svobodu.

Petr Vavrouška, Václav Rojík, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme