Poprava dvou prominentů Saddámova režimu odložena

Irácká vláda odložila vykonání rozsudku smrti nad dvěma blízkými spolupracovníky bývalého diktátora Saddáma Husajna. Hlavním městem Bagdádem dnes dopoledne otřásly dva výbuchy, které si vyžádaly 13 obětí a nejméně 25 zraněných. Do ulic se tak znovu vrací násilí, poté, co včera skončil muslimský Svátek obětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bagdád | Foto: AFP

Poprava bývalého šéfa vojenské tajné služby a někdejšího předsedy revolučního soudu byla odložena na neurčito. Důvodem je neustálý rozruch kolem vykonání rozsudku nad svrženým prezidentem Saddámem Husajnem.

Vynořují se stále nové informace. Mezi vyčleněnou skupinu katů z ministerstva vnitra se dostali příslušníci šíitských milicí. Poté, co poradce iráckého premiéra pro národní bezpečnost Muwaffak Rubáí odsoudil způsob provedení popravy jako nedůstojný, obhajoval tančení několika Iráčanů kolem těla popraveného Husajna.

Podle Rubáího, kterého cituje televize Arabíja, jde o zvyk Iráčanů, který nikoho neuráží. Panují obavy z dalšího vyhrocení sektářského násilí mezi sunnity a šíity.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme