Poprava, nebo svoboda. Vše ostatní pokládá Breivik za nedůstojné

Anders Breivik ztrácí svůj relaxovaný vzhled, se kterým se v pondělí poprvé objevil před soudem v Oslu. Méně se kontroluje, na otázky obžaloby reagoval podrážděně a žalobkyni obvinil, že se ho snaží zesměšnit. Dění kolem muže, který loni v Norsku zabil 77 lidí, se soustředilo především na jeho tvrzení, že patří k hnutí, které má v Evropě vystupovat proti šíření islámu a komunismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Breivik se svým právníkem Geirem Lippestadem | Zdroj: Reuters

Poprava nebo svoboda, to jsou jediné dva možné verdikty podle Breivikova názoru přijatelné. Vyhlídky na 21letý trest ho urážejí. Trest smrti ovšem v Norsku nemají.

Breivik prohlašuje, že má za sebou výcvik v Libérii, kde se naučil zacházet s trhavinami. Tvrdí také, že členové dvou buněk protiislámské a protikomunistické sítě v Norsku, ke které on sám patří, by mohli při útocích na veřejnosti zabít stovky lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Norský spolupracovník ČRo Yngvar Brenna v Ozvěnách dne

Zjistit, jestli vazby, o kterých Breivik mluví, skutečně existují, je důležitým bodem při rozhodování o jeho příčetnosti.

„Mnozí tvrdí, že jeho věrohodnost značně utrpěla tím, jak se jeho výpovědi neustále rozcházejí. Navíc jeho psychika bude také hodnocena na základě toho, jak vystupuje v soudní síni,“ doplnil norský spolupracovník ČRo Yngvar Brenna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo v Norsku Emira Holmeyová v pořadu Stalo se dnes

Velká část norské veřejnosti se podle spolupracovnice ČRo v Norsku Emiry Holmeyové domnívá, že je Breivik příčetný a měl by za své činy nést odpovědnost. Sám Breivik po dvou dnech lehce změnil svou rétoriku v soudní síni.

„Působil nejistě a tápavě, když nevěděl, co má odpovědět. Zároveň byl lehce rozčílený a arogantní, když ho státní zástupkyně tlačila k odpovědi a konfrontovala s fakty. Atmosféra v sálu byla napjatější než v prvních dnech,“ poznamenala Holmeyová.

Jitka Malá, Veronika Sedláčková, Jan Richter, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme