Nejvyšší soud USA na poslední chvíli odložil popravu. Odsouzený chce, aby se ho mohl dotýkat duchovní

Americký nejvyšší soud na poslední chvíli zablokoval popravu Johna Henryho Ramireze odsouzeného za loupežnou vraždu spáchanou v roce 2004. Ramirez vyžadoval, aby se ho během vstříknutí smrtelné injekce mohl dotýkat jeho duchovní poradce. Texaské zákony umožňují přítomnost duchovního v místnosti, kde se vykonává poprava, musí ale sedět stranou a nesmí mluvit. Soud detaily Ramirezova případu projedná v říjnu nebo v listopadu, napsala agentura AP.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký nejvyšší soud na poslední chvíli zablokoval popravu Johna Henryho Ramireze odsouzeného za loupežnou vraždu spáchanou v roce 2004

Americký nejvyšší soud na poslední chvíli zablokoval popravu Johna Henryho Ramireze odsouzeného za loupežnou vraždu spáchanou v roce 2004 | Zdroj: ČTK / AP

Nejvyšší soud popravu zablokoval jen tři hodiny před jejím termínem. Ramirez už čekal v cele poblíž popravčí místnosti ve věznici v Huntsvillu.

Jižní Karolína uzákonila zastřelení jako způsob popravy. Donutil ji k tomu nedostatek smrtících injekcí

Číst článek

Byl odsouzen za ubodání šestačtyřicetiletého Pabla Castra, který pracoval v obchodě v texaském městě Corpus Christi a který měl po útoku po těle 29 ran.

Ramirez se tehdy po třídenním drogovém řádění spolu s dvěma ženami snažil získat další peníze. Přepadení jim vyneslo 1,25 dolaru (27 korun). Ramirezovi se podařilo utéct do Mexika, ale po třech a půl letech byl zatčen.

Jeho právník Seth Kretzer se domnívá, že texaský soud zamítnutím práva na blízkou přítomnost pastora v cele a pronášení hlasitých modliteb při popravě upírá trestanci jeho spirituální práva.

„Upírat náboženský rituál v tak vzácnou chvíli, kdy někdo odchází z tohoto světa do dalšího, je projev nepřátelství vůči náboženskému vyznání,“ tvrdí Kretzer. Ramirezovu první žádost tohoto druhu už zamítl odvolací soud nižší instance.

Bezpečnostní ohrožení

Jeho případ není jediný v Texasu ani v dalších amerických státech, kdy se vězni domáhají přítomnosti duchovního při popravě.

Počet poprav na světě loni podle Amnesty International klesl o čtvrtinu. Rostly jen v Egyptě

Číst článek

Texas v dubnu zrušil dvouletý zákaz přítomnosti duchovních v cele smrti. Do roku 2019 mohli být při popravě státem zaměstnávaní kněží, nyní to mohou být duchovní, které si vězeň vybere. Není ale povolen fyzický kontakt mezi nimi ani hlasité modlení.

Podle úřadů je kontakt bezpečnostním ohrožením a hlasitá modlitba rušící prvek, který může vnést chaos do popravy. Většinou při popravě mluví jen odsouzený, který může pronést poslední slova, a pak lékař, jenž oznámí přesný čas smrti.

Castro měl devět dětí a prokurátor Mark Skurka, který se účastnil procesu s Ramirezem, řekl, že by vězeň měl mít právo na svého duchovního poradce ve chvíli popravy, ale při zachování bezpečnosti.

„Za Pabla Castra se nikdo nemodlil, když ho ten chlap devětadvacetkrát bodl. Nedostalo se mu laskavosti v podobě přítomnosti duchovního,“ řekl Skurka.

Spolu s Ramirezem byly za přepadení odsouzeny i obě ženy, ale k nižším trestům a jsou stále za mřížemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme