Největší masová poprava v moderních dějinách. V Saudské Arábii bylo za jeden den popraveno 81 lidí

V Saúdské Arábii bylo za jeden den popraveno 81 lidí odsouzených mimo jiné za vraždu či terorismus. S odvoláním na ministerstvo vnitra o tom v sobotu informovala saúdskoarabská státní tisková agentura SPA. Podle agentury Reuters bylo mezi popravenými sedm Jemenců a jeden Syřan. Táž agentura jako jeden ze zločinů jmenovala i „deviantní přesvědčení“.

Tento článek je více než rok starý.

Rijád (Aktualizováno: 22:58 12. 3. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Rijád, Saúdská Arábie

Město Rijád, Saúdská Arábie | Zdroj: Reuters

Agentura AP napsala, že se jednalo o největší masovou popravu v moderních dějinách tohoto pouštního království. Vykonané rozsudky okamžitě vyvolaly mezinárodní kritiku. Ministerstvo vnitra neuvedlo, jakým způsobem byly popravy vykonány, nejčastěji se zde provádějí stětím.

OSN obvinila Tálibán z mimosoudních poprav 72 lidí. Radikální hnutí vinu odmítá

Číst článek

„Tyto osoby (...) byly odsouzeny za různé zločiny včetně vražd nevinných mužů, žen a dětí. Mezi trestné činy těchto osob patří také slib věrnosti zahraničním teroristickým organizacím, jako je Islámský stát, Al-Káida a (jemenští šíitští povstalci) Húsíové, útoky na obyvatele království a cesty do oblastí regionálních konfliktů s cílem připojit se k teroristickým organizacím,“ sdělilo ministerstvo vnitra.

Jako další příklady zločinů uvedlo „útoky na státní zaměstnance a životně důležité hospodářské objekty, zabití příslušníků pořádkových sil a zmrzačení jejich těl a nastražení nášlapných min, jejichž cílem byla policejní vozidla“. Odsouzení se také podle resortu dopustili únosu, mučení, znásilnění a pašovali zbraně do Saúdské Arábie.

„Obviněným bylo poskytnuto právo na obhájce a během soudního procesu (...) jim byla zaručena veškerá práva podle saúdskoarabských zákonů,“ uvedla agentura SPA. Lidskoprávní organizace Rijád kritizují, že vůči politickému a náboženskému projevu uplatňuje přísné zákony. Pouštnímu království vyčítají, že používá trest smrti, a to i vůči odsouzeným, kteří byli zatčeni nezletilí.

Kampaň proti trestu smrti

„V saúdskoarabských celách smrti jsou vězni svědomí a další, kteří byli zatčeni jako děti nebo obviněni z nenásilných trestných činů,“ uvedla v prohlášení Soraya Bauwensová z charitativní organizace Reprieve, která vede kampaň proti trestu smrti.

Saúdská Arábie obvinění z porušování lidských práv odmítá a tvrdí, že svými zákony chrání národní bezpečnost. Některé právnické organizace tvrdí, že mnoha lidem se v Saúdské Arábii nedostává spravedlivého soudního procesu, což tamní vláda odmítá.

Šíité, kteří žijí především na východě země, si dlouhodobě stěžují, že se s nimi zachází jako s občany druhé kategorie. Popravy šíitů v minulosti vyvolaly v regionu nepokoje. Království vyznává přísný výklad islámu známý jako wahhábismus.

Poslední hromadná poprava se v království odehrála v lednu 2016, kdy přišlo o život 47 lidí včetně významného opozičního šíitského duchovního, který organizoval demonstrace. Popravy se konaly souběžně ve 12 různých městech. Na čtyřech místech odsouzené zastřelily popravčí čety, ve zbylých byli oběšeni. Šlo o největší masovou popravu od roku 1980, kdy Saúdská Arábie popravila 63 lidí za přepadení Velké mešity v Mekce.

V roce 2019 království při hromadných popravách po celé zemi za údajné zločiny související s terorismem sťalo 37 saúdskoarabských občanů, většinou menšinových šíitů, připomenula agentura AP. Počet případů trestu smrti vykonávaných v konzervativním království se během pandemie covidu-19 snížil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme