Poprvé bez Británie: špičky EU se sejdou v Bratislavě - budou mluvit o bezpečnosti

Lídři sedmadvaceti unijních zemí budou v Bratislavě řešit budoucnost Evropské unie i bezpečnost. Summitu se nezúčastní zástupci Británie, která se nedávno v referendu rozhodla společenství opustit. Českou republiku bude na jednání reprezentovat premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Podle něj je potřeba obnovit důvěru lidí v Evropskou unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ve spolupráci bychom měli dát lidem novou šanci a novou naději v tom, že Evropa je bude chránit, že Evropa bude vytvářet dobré příležitosti pro jejich život no a hlavně, že Evropa se postará o bezpečí v dnešním světě, který příliš bezpečný není,“ uvedl Sobotka.

Lídři členských zemí mimo jiné proberou i otázky spojené s migrací. Zavázat by se mohli k co nejrychlejšímu vyhošťování těch migrantů, kteří nemají nárok na azyl. Mohli by taky zadat vypracování plánů na společnou evropskou obranu nebo posílení spolupráce tajných služeb v boji proti terorismu.

Polsko bude na bratislavském summitu prosazovat hlubokou reformu Evropské unie

Číst článek

Prioritou České republiky na jednání v Bratislavě bude podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy právě bezpečnost. A to jak ta vnitřní, vnější i ekonomická.

„Musíme se samozřejmě soustředit na boj proti terorismu a vnější ochranu hranic, s tím souhlasí úplně všichni,“ uvedl Prouza.

„Určitě velkým tématem bude otázka evropské vojenské síly, abychom byli schopni zasahovat i mimo Evropu, když by to bylo potřeba,“ doplnil.

EU se musí podle Prouzy také dohodnout, jak dál s ekonomickým rozvojem.

Právě na bezpečnost a společnou ochranu vnějších hranic se chtějí soustředit například i Německo a Francie. Kromě toho chtějí Paříž a Berlín Unii připravit na přechod k novým technologiím a energetickým zdrojům a podpořit rozvoj mladých lidí.

Zdeněk Novák, Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme