Poprvé bude na úřad německého kancléře zřejmě kandidovat žena

V Berlíně se dnes bude rozhodovat o politické budoucnosti Německa. Strany Unie, které průzkumy volebních preferencí favorizují k podzimním předčasným volbám, mají dnes jmenovat svého kandidáta na úřad kancléře. Poprvé v historii se jím stane zřejmě žena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: europa.eu.int

O tom, že konzervativní opozice nominuje předsedkyni CDU Angelu Merkel, se jen málo pochybuje. Znamenalo by to hned dvojnásobný úspěch, jako pro ženu a navíc z bývalé NDR, představitelku chudší části země, bývalou členku Svazu mládeže, FDJ, jehož zkratku většinoví Západní Němci neumí vůbec rozluštit.

Dnes pokračuje také politický poker kolem současné rudo-zelené koalice. Část vedení SPD se distancuje od Zelených, které viní ze svého neúspěchu a naopak část eko-strany odmítá podpořit hlasovací rošádu kancléře Schrödera. Ten chce 1. července nechat Bundestag hlasovat důvěře v naději, že ji nezíská a naopak prezident získá důvod k vypsání voleb.

Vilém Janouš, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme