Poprvé má vzlétnout nový Boeing 787, přezdívaný ,letadlo snů'

Vůbec poprvé má v úterý zkušebně odstartovart 'letoun snů', nový typ dopravního letadla Boeing 787 Dreamliner. Americký výrobce slibuje úspornější provoz, šetrný k životnímu prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 787 | Foto: Holy Family Hospital

15. prosinec 2009 má naději vstoupit do letecké historie. Snad žádné letadlo nebylo takovým prodejním hitem ještě dávno předtím, než vůbec začne jeho sériová výroba.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém Boeingu 787 mluvil v Ranním Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka

Společnost Boeing má už rekordních 840 objednávek, ale zákazníci se museli smířit s několika odklady dodávek. Asi deset procent z nich proto od koupě ustoupilo.

První let nového typu se měl původně uskutečnit už v létě 2007. Několikaleté zpoždění ve výrobě způsobila přelomová konstrukce a nové technologické postupy. Ty mají umožnit nižší spotřebu a levnější provoz stroje.

Nový Boeing je totiž prvním komerčním letadlem na světě, který je vyrobený namísto hliníku z uhlíkatých vláken. Je tak mnohem lehčí a odolnější než současná letadla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letecký publicista Martin Salajka v poledních Ozvěnách dne

"Má také nově vyvinuté motory, které by měly mít o 20 procent nižší spotřebu. Bude schopné létat ve větších výškách což bude společně s nižší spotřebou znamenat i nižší ekologickou zátěž," řekl letecký publicista Martin Salajka.

Laicky podle něj vypadá nový Boeing jako všechna ostatní letadla. "Na vzhledu už není co vynalézat. Základní koncepce je daná. Změny se projeví v životnosti a v nákladech na provoz," dodal Salajka.

Igor Maňour, Vít Pohanka, Veronika Sedláčková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme