Poprvé v historii se srazily dvě velké družice

Na oběžné dráze kolem Země došlo k historicky první srážce velkých družic. Nad ruskou Sibiří se střetly americký satelit a ruská družice, zřejmě už nefunkční. Komerční družice systému Iridium byla vypuštěná v roce 1997, ruská vojenská družice v roce 1993. Každá z nich měla hmotnost téměř půl tuny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představa Evropské kosmické agentury o zaneřáděném vesmíru | Zdroj: ČTK

Po srážce se na oběžné dráze kolem Země vytvořily dva mraky trosek. Tomáš Přibyl z České kosmické kanceláře také zdůraznil, že předpovědět srážku bylo téměř nemožné: "Z parametrů drah několik hodin před kolizí to vypadalo, že se minou o několik set metrů. Oběžné dráhy nejsou něco statického, oběžné dráhy se neustále, v každém okamžiku mění. Mění se drobně, ale mění se stále kvůli různým vlivům. Takže sledovat je a predikovat je nesmírně obtížné.

Trosky nejsou problémem pro Mezinárodní vesmírnou stanici, která obíhá Zemi na nižší oběžné dráze. Neohrozí ani americký raketoplán Discovery, který ke stanici poletí už za deset dní. Trosky ale představují riziko pro Hubbleův vesmírný teleskop.

Na oběžné dráze kolem naší zeměkoule je v současné době asi 3300 funkčních satelitů. Za uplynulé půlstoletí lidstvo do vesmíru vyslalo na 33 a půl tisíce různých družic. Z nich se už přes 27 tisíc rozpadlo nebo zničilo jiným způsobem.

Družice Iridium nad zeměkoulí | Foto: ČTK/AP
Přehrát

00:00 / 00:00

O první srážce družic nad Zemí mluvil v Ranním interview Radiožurnálu Tomáš Přibyl z České kosmické kanceláře

Přečtěte si také:
Česko vstoupilo do Evropské vesmírné agentury
Tragická exploze brazilské rakety

Lenka Šumová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme