Poprvé za 42 let historie zrušili pořadatelé newyorský maraton

Poprvé v jeho historii organizátoři zrušili newyorský maratón. Původní plán starosty Michaela Bloomberga závod uspořádat spustil vlnu kritiky. Lidem se nelíbí hlavně to, že síly potřebné na obnovu oblastí zpustošených hurikánem Sandy by musely být na den maratonu převedeny jinam.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běžkyně poslouchá, jak organizátoři oznamují, že letošní ročník newyorského maratonu se ruší | Zdroj: Reuters

„Velmi intenzivně jsme o tom v uplynulých dnech mluvili,“ konstatoval místostarosta New Yorku Howard Wolfson a dále pokračoval:

„A myslím, že i přes protesty závodníků jsme nevyhnutelně došli k závěru, že by neděle nebyla pro New York slavnostní den, ale den plný rozporů a těžkostí. Nikdo nechce způsobit další bolest lidem, kteří si toho prožili už dost.“

Na start závodu se chystalo přes 40 tisíc běžců. Ti se rozdělili do dvou táborů, jedni s rozhodnutím souhlasí, protože jim nepřijde fér odebírat elektřinu pro závod, když v jiných částech města ji lidé potřebují pro běžný život. Druzí jsou zklamaní nebo naštvaní.

Jak řekla jedna ze závodnic v anketě pro BBC: pokud chtěli závod zrušit, měli to udělat dřív.

„Jsme strašně naštvaní. Zaplatili jsme tisíce dolarů, abychom sem s rodinami mohli přijet. Zaplatili jsme za hotel, letenky. Měli to zrušit, než jsme sem přijeli,“ zdůrazňuje závodnice.

Organizační výbor očekával, že závod přinese městu až 340 milionů dolarů. Navíc chtěl věnovat 26 dolarů za každého ze 40 tisíců přihlášených závodníků na obnovu města.

Silvie Třeslínová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme