Popularita francouzského prezidenta Macrona klesla, lidé se bojí škrtů

Popularita francouzského prezidenta Emmanuela Macrona od června klesla o deset procentních bodů. Píše o tom le Figaro s odkazem na průzkum Francouzského institutu veřejného mínění. Podle něj bylo ještě v červnu s Macronem spokojených šedesát čtyři procent Francouzů. Aktuálně to je padesát čtyři.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron během tradiční vojenské přehlídky na Champs-Élysées | Zdroj: Reuters

Současná podpora Macrona se tak dostala na podobnou úroveň, jakou měli jeho předchůdci ve stejném období. Podle průzkumů Macronovi spadly preference kvůli úsporným opatřením, která hodlá prosadit.

Předchozí prezident François Hollande měl po třech měsících v Elysejském paláci podporu 56 procent respondentů a François Mitterrand (hlavou státu 1981-95) 48 procent, výjimkou byl Nicolas Sarkozy (2007-2012) s 66 procenty.

Podobný pokles se stal naposledy v roce 1995 během funkčního období Jacquesa Chiraca.

Z průzkumu vyplývá, že Francouzi se obávají škrtů a změn, které Macron ohlásil. Mezi státními zaměstnanci klesla podpora prezidenta o 18 procentních bodů a mezi staršími 65 let pak o jedenáct procentních bodů.

Portál Politico poznamenal, že nižší popularita je pro Macrona, který byl v prvních týdnech doslova oslavován, tvrdá srážka s realitou. Propad navíc přišel v době, kdy má prezident za sebou několik významných schůzek se světovými státníky, jaký jsou například americký prezident Donald Trump či německá kancléřka Angela Merkelová.

Marek Cieslar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme