Popularita Nicolase Sarkozyho po událostech v Toulouse stoupla

Po sérii vražd na jihu Francie posílil Nicolas Sarkozy svou pozici před prezidentskými volbami. Ukazují to současné průzkumy veřejného mínění. Podle nich by ale současný prezident ve druhém kole se socialistickým kandidátem Francoisem Hollandem stejně prohrál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy | Foto: ČTK/AP, Francois Mori

Kampaň před nadcházejícími prezidentskými volbami ovlivňuje tragédie, ke které došlo před několika dny na jihu Francie. Do popředí hlavních témat se dostávají otázky spojené s přistěhovalectvím a bezpečností.

Podle komentátorů nemusí prezident Sarkozy ze současné situace těžit stoprocentně, protože je kritizován za způsob provedení operace v Toulouse. Omluvil se mu samotný ministr vnitra Claude Guéant. Ale celkově Sarkozy získal hlasy, a to na úkor šéfky nacionalistické Národní fronty Marine Le Penové.

Podle průzkumů vede Sarkozy nad socialistickým kandidátem Francoisem Hollandem o dvě procenta. Získal by 30 procent hlasů, Holland 28. Na třetím místě jsou s odstupem tři kandidáti a nejlepší pozici má překvapivě Jean Luc Melenchon, představitel extrémní levice. Volilo by ho 14 procent lidí.

Zatím se ale podle pozorovatelů ukazuje, že se žádné velké překvapení nedá očekávat. Do druhého kola by měli jednoznačně postoupit Sarkomy a Holland.

První kolo francouzských prezidentských voleb proběhne 22. dubna. Druhé, do něhož postoupí dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů, je naplánováno na 6. května.

Jan Šmíd, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme