Popularita Putinovy strany klesá. Prosadit změnu se ale Rusům nechce

Rusko se blíží do cíle kampaně před nedělními parlamentními volbami. Ty podle průzkumů zřejmě nepřinesou velká překvapení: očekává se pohodlné vítězství vládní strany premiéra Putina Jednotné Rusko, jejíž popularita mezi lidmi ale už měsíce klesá. Mnozí voliči i proto mluví o obavách z volebních manipulací a podvodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin vstoupí do boje o prezidentské křeslo. | Zdroj: Reuters

„Pryč se Stranou podvodníků a zlodějů!“ Právě tenhle slogan ruské opozice se stal hitem kampaně před parlamentními volbami. O jaké straně je řeč, to ví v zemi téměř každý. Jednotné Rusko premiéra Vladimira Putina si sice drží nejvyšší preference, lidem ale po letech zjevně začíná docházet trpělivost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co od hlasování očekávat, zjišťovala zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová

„Heslo Strana podvodníků a zlodějů rozhodně podporuji. Vůbec se mi nelíbí, že zrovna tohle uskupení má v rukou vládu a parlament. Čestných politiků je v Jednotném Rusku minimum, všichni jsou tam za jediným účelem – obohatit se a korupcí získat majetek,“ říká 26letý manažer Alexej, účastník jednoho z moskevských předvolebních opozičních shromáždění.

Podobné důvody přivedly ven do mrazivě pošmourného dne i finančního poradce Igora. „Nelíbí se mi, že Putin uzurpuje všechnu moc pro sebe, že úředníci jsou uplatní a rozkrádají státní rozpočet. Do jejich kapes putují veškeré peníze daňových poplatníků. Zatímco obyčejným lidem se žije špatně, z ruských úředníků jsou milionáři, mají nemovitosti, majetek. Nejsou to žádné fámy, existuje spousta konkrétních důkazů, především na internetu.“

Lidé jsou velmi pasivní

Názor 40letého Igora a jeho spoludemonstranta Alexeje v Rusku sice sdílí stále více lidí, nespokojených na prvním místě právě s úplatkářstvím, oba muži ale patří jen ke zlomku ruské populace, která je ochotna usilovat o změnu aktivně.

„Lidé v Rusku jsou tradičně politicky velmi pasivní,“ upozorňuje komentátor Leonid Radzichovskij. „Samozřejmě že po 12 letech vlády mají lidé Putina dost, mají plné zuby toho, jak zemi spravuje jeho strana Jednotné Rusko. Jejich popularita padá a je jasné, že vláda nepotrvá na věky. Na druhou stranu v těchto volbách se žádné zásadní změny čekat nedají,“ soudí komentátor.

„Vládnoucímu establishmentu pomáhá to, že má monopol v televizním éteru, kam nepustí konkurenty a slušné ekonomické ukazatele. Ty sice nejsou zásluhou Vladimira Putina, lidé ale vědí, že si za poslední roky finančně polepšili, a tak jsou schopni ještě chvíli vládu strpět. Zbytky popularity ale zmizí, jakmile přijde zásadnější hospodářské zemětřesení,“ říká Radzichovskij.

Oficiální opozice na tom vydělá

Jak naznačují průzkumy, na rostoucí nespokojenosti lidí vydělá pravděpodobně oficiální parlamentní opozice – komunisté, nacionalisté z LDPR a Strana Spravedlivé Rusko. Právě těm jsou podle ředitele analytického centra Levada Lva Gudkova mnozí Rusové připraveni dát svůj hlas. Mnozí ale, jak potvrzují, třeba jen proto, aby vládní strana – podezřívaná z volebních manipulací – nemohla hlas toho, kdo k volbám nepřijde, zneužít:

„Většina lidí má za to, že volby budou provázet v masové míře narušení zákona, nátlak a vydírání voličů. Ústřední volební komise nemůže být považovaná za nezávislou, protože ve sporech zjevně hraje ve prospěch vládní strany. Obecně zájem o volby klesá, což je spojeno právě i s tím, že volby nejsou svobodné a nemohou se jich účastnit mnozí konkurenti. Jde spíš o demonstraci loajality k vládnímu establishmentu,“ dodává sociolog Lev Gudkov.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme