Popularita strany kancléřky Merkelové je nejvyšší za posledních 7 let

S optimismem může vykročit do volebního roku 2013 kancléřka Angela Merkelová. Její Křesťanskodemokratická unie (CDU) se u voličů těší rostoucí podpoře. V posledním průzkumu získala 41 procent, což je nejlepší výsledek za posledních sedm let. Německo čeká supervolební rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

Provedení energetické revoluce nebo vytváření nových míst v jeslích a školkách jsou podle kancléřky hlavní úkoly, které její vládu do září ještě čekají.

A podle aktuálního průzkumu se zdá, že němečtí voliči změnu v budově kancléřství nechtějí. Angela Merkelová je zdaleka nejpopulárnějším německým politikem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody rekordní obliby německé kancléřky Angely Merkelové přiblížila zpravodajka ČRo v Berlíně Klára Stejskalová

Jedním z důvodů je fakt, že německému hospodářství se v současné velmi turbulentní době v Evropě daří a v zemi je poměrně nízká nezaměstnanost - 6,5 procenta.

Němci na Merkelové také oceňují klidný styl jejího jednání. Velké popularitě se těší nejen mezi příznivci Křesťansko-demokratické unie, ale i mezi voliči opozičních stran.

„Kritici ji vyčítají, že během let, co je u moci, udělala z CDU stranu jedné ženy a odstranila veškeré své soupeře. Ale pravda je, že většina voličstva oceňuje schopnost vyjednávání Angely Merkelové a už o něco méně ta téma, která Křesťansko-demokratická unie nastoluje,“ poznamenala zpravodajka ČRo v Německu.

Přes rekordní oblibu Merkelové se může stát, že i když její křesťanští demokraté docílí lepšího výsledku než při posledních volbách, kvůli propadu liberálů balancujících na hranici zvolitelnosti může její strana skončit v opozici.

Liberálové v minulých volbách získali 16 procent hlasů a v současnosti to vypadá, že se do parlamentu vůbec nemusí dostat. Jejich momentální podpora se pohybuje kolem 4 procent.

Klára Stejskalová, mta, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme