Populární pandy Taj Šan a Mej Len jsou na cestě do Číny

Washingtonská ZOO se rozloučila s populárním pandím medvídkem Taj-Šan. Spolu s medvědicí Mej-Lan z Atlanty je na cestě do Číny. Ve Washingtonu se s nejoblíbenějším obyvatelem Národní ZOO loučili někteří z nejvěrnějších fanoušků i slzami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panda velká | Foto: public domain

Taj-Šan se stal za svého několikaletého pobytu ve Washingtonu skutečným maskotem nejen místní ZOO, ale svým způsobem I města. Starosta Adrian Fenty ho jednou nazval nejdůležitějším občanem Washingtonu. Skutečnost, že si jeho spolucestující medvědice Mej Lan vážili v Atlantě také vážili, potvrzuje skutečnost, že pro ni sháněli překladatele, aby byl pro ni přechod do nového jazykového prostředí snazší.

Pandí pár si ale bude muset v každém případě zvyknout na život bez oblíbených sušenek s vysokým obsahem vlákniny. V Číne se budou údajně živit výhradně bambusovými výhonky a napařovaným chlebem.

Dějiny washingtonského chovu pand se datují od historické návštěvy někdejšího prezident Nixona v Číně v roce 1972. Dostal totiž párek pand darem od pekingské vlády. V osmdesátých let se jim sice narodilo 5 potomků, ale každý z nich zemřel krátce po porodu.

V roce 2000 si washingtonská ZOO půjčila za 10 milionů dolarů na deset let z Číny další pár a právě tomu se Taj-Šan v roce 2005 narodil. Po několika neúspěšných pokusech o přirozené oplodnění a přišli na pomoc odborníci na umělé oplodnění. Taj-Šan je tak vlastně medvědem ze zkumavky. Podle původní smlouvy měl (i když se tady narodil) ve Washingtonu zůstat jen na na dva roky, ale nakonec tady byl po dohodě dvakrát déle.

Teď tedy v americké metropoli zůstávají jen jeho rodiče. Příznivci a milovníci pand je mohou sledovat 24 hodin denně prostřednictvím webové kamery. I oni se mají do Číny vrátit podle plánu letos v prosinci. Washingtonská ZOO se ale snaží dojednat prodloužení jejich pobytu.

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme