Pořad "Donuťte manžela k noze" pobouřil diváky BBC

Stává se, že i ta nejlepší rozhlasová nebo televizní stanice se musí omluvit svým posluchačům či divákům za nějaký překlep, nedostatek, případně za nešikovně koncipovaný program, který se dotkl jejich citů. Stalo se to nedávno i televizi BBC. Dotyčný pořad vysílaný na druhém programu televize BBC měl název Bring Your Husband to Heel, volně přeloženo "Donuťte manžela k noze".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn | Foto: europa.eu.int

Jeho hlavním tvůrcem byla v Británii známá cvičitelka psů Annie Claytonová, která v něm radila ženám, jak usměrňovat chování manželů. Ne všechny ženy, které pořad sledovaly, byly pobaveny.

Celá řada z nich si stěžovala do redakce telefonicky a na internetové stránce pořadu Points of View, který se specializuje na připomínky a stížnosti diváků a posluchačů BBC. Jedna Angličanka pořad označila za urážlivý vůči mužům a zároveň urážející inteligenci žen. Jiná odsoudila pořad jako sexistický a degradující.

V odezvě na stížnosti redakce uvedla, že pořad se soustřeďoval na známé stereotypy manželek peskujících manžele za jejich nedostatky. Tvůrci argumentovali, že program měl být humorný s využitím neobvyklých metod.

Nicméně v prohlášení BBC konstatovalo, že tvůrci rozhodně nemínili se kohokoli dotknout, uznalo však, že někteří diváci považovali program za nevhodný, a proto se korporace omluvila všem, kdo se cítili dotčeni.

Pokaždé se tvůrci novinek nestrefí, i kdyby měli ty nejchvályhodnější úmysly. V polovině května se na televizních obrazovkách BBC objevily zbrusu nové zprávy o počasí, s obří plastickou mapou, která podle názoru mnoha diváků zkreslovala tvar Skotska. Připadalo jim příliš malé a oku vzdálené.

Korporace dostala na čtyři tisíce stížností a mapu se nakonec rozhodla upravit tak, aby i skotští diváci byli spokojeni. Předseda skotské národní strany Alex Salmond tehdy řekl, že bylo velmi příjemné vidět, jak skotský nátlak přiměl BBC k zamyšlení.

To byly jen dva příklady stížností diváků na práci BBC. Ostatní stanice samozřejmě také čas od času vzbudí nevoli v řadách veřejnosti, zvláště v souvislosti s novou vlnou pořadů typu Big Brother, s níž přišla televize Channel Four.

Nedávno si hodně diváků stěžovalo na chování jedné dvacetileté účastnice, která se před kamerou objevila zjevně opilá a s lahví vína. Nakonec se všem osobně omluvila slovy, že měla na mysli jen nevinnou legraci. Je zřejmé, že legrace pro jednoho může být pravým opakem pro jiného. Dělat opravdovou legraci, jak dobře vědí nejen mnozí tvůrci, je mimořádně obtížná věc.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme