Pořadatelé olympiády připravují Phelpsovi vajíčka a Boltovi nugety

Největší cateringová operace v mírové historii naší planety. Tohle označení si právem vysloužilo stravování sportovců během letošní londýnské olympiády a paralympiády. Více než 800 kuchařů už teď nacvičuje na 1300 jídel, která budou v nabídce. Pořadatelé tvrdí, že jsou připravení i na ty největší jedlíky a mlsné jazýčky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijské kruhy na Temži, Londýn | Foto: LOH Londýn 2012

Zavděčit se všem sportovcům podle jejich chuti nebo třeba vyznání a neudělat nějaké kulinářské faux-pas je pro olympijské kuchaře opravdová výzva a tak trochu tanec mezi vejci.

Když už jsme u vajec, možná vůbec nejvíc jich spořádá americká plavecká hvězda Michael Phelps. Občas si jich k snídani dopřeje dva tucty.

Tajemství úspěchu Usaina Bolta zase možná částečně spočívá v kuřecích nugetech, po nichž se prý Jamajčan může utlouct.

Olympijští kuchaři poprosili o radu různé sportovní celebrity, včetně třeba trojskokana Jonathana Edwardse. Nakonec vymysleli, že v jídelně, do které by se vešlo 80 londýnských double-deckerů, budou 4 kulinářské ostrůvky: asijský, afro-karibský, to nejlepší z britské kuchyně a stánek středomořsko-západní.

Objednáno je mimo jiné 82 tun darů moře a 330 tun ovoce a zeleniny. Kuchaři budou myslet i na dodržování ramadánu a pro muslimské sportovce soutěžící po setmění, budou připravovat speciální balíčky.

„Porážení zvířat a úprava jídel pro časné snídaně a pozdní večeře budou přesně podle islámského práva,“ pochvaloval si pro deník Guardian Rašíd al-Herajvel ze saúdsko-arabského olympijského výboru.

Na to, aby sportovcům jejich čtyřleté úsilí nezmařilo zkažené jídlo, bude dohlížet 130 kontrolorů. Ti budou mít oprávnění opatřit červeným diskvalifikačním terčíkem kohokoli nebo cokoli, kdo nebo co se jim v olympijské vesnici nebude zamlouvat.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme