Pořadatelé ze Soči předvádějí, co dovedou. Uprostřed Londýna postavili ledovou arénu

Špičkoví krasobruslaři na ledové ploše, velkolepý stánek se všemožnými simulátory a moderní elektronikou. Tak se v Londýně prezentují pořadatelé příští celoplanetární sportovní akce, zimních olympijských her v ruském Soči. O jejich expozici v jednom z londýnských parků je velký zájem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soči 2014 - prezentace pořadatele zimních olympijských her v Londýně | Foto: Jiří Hošek

„Samotné Soči má subtropické klima. V únoru tak bude na pobřeží Černého moře takových 5 až 10 stupňů. Nahoře v horách, kde se budou konat všechny lyžařské disciplíny, ale bude minus 15,“ omračuje hosteska Anastasia návštěvníky provizorních výstavních prostor v Kensington Gardens jednou ze základních informací o výjimečnosti chystaných her.

V pavilonu Ruských drah, oficiálního dopravce zimní olympiády, sedím v křesle supermoderního vlaku Vlaštovka, který bude vozit sportovce a diváky na trati z Krásné Poljany na jednotlivá sportoviště, na letiště v Adleru a do Soči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Soči Housu zavedl posluchače ve svém Olympijském deníku zpravodaj ČRo Jiří Hošek

„Cesta z pobřeží do hor zabere jen 20 a 23 minut. Můžete třeba na pobřeží sledovat hokejový zápas, pak jet do hor na závod bobistů a ještě to krásně stihnete zpátky na medailový ceremoniál,“ vychvaluje dopravní koncepci Anastasia, podle které byly největším tahákem takzvaného Soči Housu v Londýně vystoupení krasobruslařů Jagudina nebo Navkové s Kostomarovem.

Návštěvníci expozice si také mohou vyzkoušet na simulátoru jízdu v bobu a usilovat o medaili na olympijských hrách.

„Vlezla jsem do bobu bez helmy, takže jsem se trochu bála, ale užila jsem si to. Znala jsem tenhle sport, na minulé olympiádě jsem ho sledovala v televizi. Teď jsem si ten úzký prostor v bobu vyzkoušela a to je tedy něco,“ popisuje zarudlá olympijská dobrovolnice, která je hodně zvědavá, jak se virtuální realita promítaná ruskými hostiteli v Londýně nakonec zhmotní.

Stejně jako tenhle Kanaďan, který bude srovnávat s hrami doma ve Vancouveru. „Soči bude určitě unikátní. Mají koncepci, jakou ještě nikdo nikdy neměl. Možná se jim dokonce povede do budoucna změnit náš pohled na zimní olympijské hry,“ míní.

Ekologové ostře kritizují způsob, jakým ruští pořadatelé her v Soči mění ráz krajiny a jak ignorují starousedlíky. O téhle odvrácené straně příprav se ale tady v Kensington Gardens pochopitelně nedozvíte zhola nic.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme