Bývalý poradce Vindman končí kariéru v armádě. Důvodem je Trumpova ‚šikana a zastrašování‘

Podplukovník Alexander Vindman, který byl na podzim klíčovým svědkem Sněmovny reprezentantů při vyšetřování amerického prezidenta Donalda Trumpa, ve středu oznámil, že skončí svou více než dvacetiletou kariéru v americké armádě. Jeho právník jako důvod pro toto rozhodnutí uvedl „šikanu, zastrašování a odplatu“ ze strany Trumpa, píše agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vindman následně v únoru přišel o svou pozici v Bílém domě, kde působil jako přední odborník na Ukrajinu v Národní bezpečnostní radě (NSC). | Foto: FW1F/Leslie Adler | Zdroj: Reuters

Vindman v listopadu po předvolání do Sněmovny reprezentantů prohlásil, že podle něj Trump „nepatřičně“ tlačil na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby ohlásil vyšetřování ukrajinské firmy, v níž působil syn Trumpova soka do listopadových voleb Joea Bidena.

Právě tato takzvaná ukrajinská kauza byla jedním z bodů ústavní žaloby na Trumpa, kterou na něj nakonec podala dolní komora Kongresu ovládaná demokraty. Senát, kde mají většinu vládní republikáni, však prezidenta tohoto obvinění zprostil, stejně tak jako druhého bodu obžaloby, který se týkal obstrukce Kongresu.

Vindman následně v únoru přišel o svou pozici v Bílém domě, kde působil jako přední odborník na Ukrajinu v Národní bezpečnostní radě (NSC), a přesunul se na ministerstvo obrany. Trump předtím jeho výpověď v Kongresu opakovaně kritizoval a prohlásil o něm, že je neukázněný. Vindmanův právník již tehdy tvrdil, že se podplukovník jen řídil zákonem a vyslyšel proto předvolání kongresmanů. Poznamenal také, že se mu mstí nejmocnější muž na světě za to, že říkal pravdu.

„Kampaní plnou šikany, zastrašování a odplaty se prezident Spojených států snažil donutit podplukovníka Vindmana k volbě mezi dodržováním zákona nebo zavděčením se prezidentovi,“ uvedl Vindmanův právník. Sám podplukovník pak Reuters řekl, že se se svou rodinou těší na další kapitolu života.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme