Poradce amerického viceprezidenta poprvé stane před soudem

Kauza vyzrazení agentky CIA Valerie Plameové má dnes ve Washingtonu další pokračování. Před federálním soudem poprvé stane hlavní poradce viceprezidenta Spojených států Lewis Libby. Vyslechne pět bodů obvinění, které proti němu minulý pátek vznesl zvláštní vyšetřovatel Patrick Fitzgerald.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lewis Libby

Lewis Libby | Zdroj: ČTK

Nedávný poradce Dicka Cheneyho se bude zodpovídat ze lhaní pod přísahou a maření spravedlnosti, když neřekl vyšetřovateli a FBI pravdu o tom, jak pronikla informace o identitě agentky Plameové do médií v červenci roku 2003.

Podle očekávání dnes Libby prohlásí, že se cítí nevinen. Jeho obhájce předeslal, že člověk v tak vysokém postavení si nemůže přesně pamatovat, s kým a o čem hovořil, a pokud uvedl nesprávné údaje, stalo se tak neúmyslně.

Podle vyšetřovatelů Libby jméno agentky získal přímo od vládních činitelů, což obviněný popírá. Zvláštní vyšetřovatel Patrick Fitzgerald proto dal podle tisku najevo, že možná povolá jako svědka i viceprezidenta Cheneyho, pro kterého Libby pracoval jako šéf personálního oddělení jeho úřadu.

Libby údajně prozradil jméno agentky jako odvetu za názory jejího manžela, vysokého diplomata Joe Wilsona, který se stavěl proti plánu administrativy George Bushe na útok proti Iráku. To naznačuje možnost, že soudní proces odhalí zákulisí, v němž se o válce rozhodovalo. Bude-li Libby usvědčen, hrozí mu až 30 let vězení a finanční pokuta přes milion dolarů.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme