Poradce Bílého domu odmítá vinu v kauze Plameová

Bývalý vysoký činitel Bílého domu Lewis Libby stanul před washingtonským federálním soudem. Poprvé se zodpovídá ze lhaní pod přísahou a maření výkonu spravedlnosti. Těchto trestných činů se údajně dopustil v souvislosti s vyšetřováním kolem prozrazení totožnosti agentky CIA Valerie Plameové. Její manžel kritizoval amerického prezidenta George Bushe za informace vedoucí k invazi do Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lewis Libby

Lewis Libby | Zdroj: ČTK

Jednání soudu se těší mimořádnému zájmu amerických médií. Mluví se o kauze přirovnávané k aféře Watergate z éry prezidenta Nixona. Lewis "Scooter" Libby se dnes před soudem objevil na necelých deset minut, aby si vyslechl pět bodů obvinění, které proti němu vznesl minulý pátek zvláštní vyšetřovatel Patrick Fitzgerald za to, že pustil do médií jméno utajené agentky CIA.

Libby už raději odstoupil z funkce minulý pátek poté, co vyšetřovatel oznámil výsledky své dvouleté práce. Jak se očekávalo, nedávný poradce viceprezidenta Dicka Cheneyho jen krátce prohlásil, že je nevinen.

Libby je zatím jediným obviněným z Bílého domu v této kauze, ale jak řekl Patrick Fitzgerald, prezidentův hlavní poradce Karl Rove je nadále předmětem vyšetřování. Vše se může táhnout měsíce a roky.

Prezident Bush v důsledku vyšetřování údajně ztratil část důvěry k viceprezidentovi Cheneymu, poradci Rovovi a bývalému poradci Libbymu, kterému ale poděkovali za jeho práci a zdůrazňují presumpci neviny.

Demokraté čekali obvinění Carla Rova, teď je na prezidentu Bushovi, aby se rozhodl, zda může v budoucnu svou pravou ruku Carla Rova postrádat, aby zabránil pokračování negativního pohledu na iráckou válku.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme