Poradci Merkelové chtějí razantně omezit příjmy manažerů

Expertní skupina německé kancléřky Angely Merkelové si chce posvítit na vysoké platy manažerů. Ve světle současné finanční krize by se podle ní měla změnit hlavně pravidla pro vyplácení mimořádných odměn. Merkelová se téma chystá nadnést i na sobotní vrcholné schůzce skupiny G20 ve Washingtonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum Berlína | Foto: Jiří Hošek

Skupina odborníků kolem bývalého hlavního ekonoma německé centrální banky Otmara Issinga poukazuje na fakt, že krátkodobé lukrativní bonusy vyplácené manažerům přispěly k současné finanční krizi. Issing a spol. na konkrétních opatřeních teprve pracují, už teď ale odmítají státní předpisy pro odměňování bankéřů a průmyslových bossů.

S iniciativou kancléřského úřadu výjimečně koresponduje i úsilí předsedy postkomunistické Die LINKE Oskara Lafontaina. Jeho návrh jde ale ještě mnohem dál. Podle jeho představ by lidé pobírající ročně více než 600.000 eur museli platit osmdesátiprocentní daň. "Týkalo by se to všech těch ostudných platů," řekl doslova Lafontaine listu Passauer Neue Presse.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme