Porod v každém případě. I fatálně postižené děti mají mít podle Kaczyńského právo na křest

Podle předsedy polské vládní strany Právo a spravedlnost Jarosława Kaczyńského by ženy měly porodit i v případě, že je dítě vážně zdeformované či pokud nemá šanci na přežití. Každé dítě má mít podle Kaczyńského právo na křest, pojmenování a pohřeb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf polských konzervativců Jaroslaw Kaczyńský | Foto: Reuters

Konzervativní politik se v rozhovoru pro Polskou tiskovou agenturu (PAP) vyjádřil ke změnám v protiinterrupční legislativě.

V Polsku minulý týden proběhly masové protesty proti zpřísnění zákazu potratů, které požadovalo v petici na půl milionu obyvatel. V reakci na „Černý protest“ pak parlament úplný zákaz potratů a trestní odpovědnost zamítl.

Podle šéfa vládní strany jsou změny v legislativě možné, týkat by se mohly povolení potratu s ohledem na stav plodu. Trestní odpovědnost za interrupci či naprostý zákaz potratů Kaczyński odmítl.

„Budeme se snažit o to, aby i případy velmi obtížného těhotenství, když je dítě předem odsouzeno k smrti nebo je plod vážně deformovaný, skončily porodem. Aby mohlo být dítě pokřtěno, pojmenováno a pohřbeno,“ uvedl Kaczyński. Má však jít pouze o případy, kdy není ohrožen život a zdraví matky.

Polsko odmítlo zpřísnění zákona o potratech. Kontroverzní návrh neschválili poslanci

Číst článek

Polsko má společně s Irskem nejpřísnější zákony o interrupci z celé EU. Ukončení těhotenství povoluje zákon od roku 1993 pouze v případě, že se žena stala obětí znásilnění, že plod není v pořádku nebo je život budoucí matky v ohrožení.

Podle statistik polského ministertva zdravotnictví bylo loni v zemi vykonáno 1044 legálních interrupcí. Naprostá většina z nich byla provedena kvůli nemoci dítěte nebo špatnému vývoji plodu, legální interrupce v případě znásilnění byla pouze jedna.

Ovšem žen, které přerušují těhotenství, je mnohem více. Jezdí kvůli tomu do zahraničí, ročně je to mezi 100 až 150 tisíci ženami.

Tusk je nepřijatelný

V rozhovoru pro PAP Jarosław Kaczyński rovněž zopakoval, že nepodporuje Donalda Tuska v jeho kandidatuře na předsedu Evropské rady.

"Někdo takový jako Donald Tusk by neměl být předsedou Evropské rady. Jsem hluboce přesvědčen o tom, že by to bylo proti EU," uvedl stranický předseda a vyčetl Tuskovi kauzy z období jeho vlády i špatné vyšetřování Smolenské letecké havárie. Při té v roce 2010 zemřel mimo jiné i tehdejší polský prezident a bratr Jarosława Lech Kaczyński s manželkou.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme