Porodnost na Blízkém východě klesá, průměrný počet dětí v Egyptě se snížil ze šesti na tři

Podle předpovědí může mít dnes už bezmála stomiliónový Egypt v dohledné době až sto padesát miliónů obyvatel. Egyptské úřady ale tyto katastrofické odhady krotí. Porodnost totiž už několikátý rok za sebou klesá. Počet dětí na ženu se snížil v průměru na tři. Ekonomická realita a požadavky na vzdělání pomalu přibližují egyptskou rodinu současnému západnímu modelu.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypťané přícházejí před křesťanský kostel v Tantě, kde došlo v neděli k explozi | Zdroj: Reuters

„Upřímně, nejdřív jsem si přál mít syna. Bůh mě obdařil nádhernou dcerou. A tak jsem prosil Boha dál o syna, a no a nakonec měla manželka takovéhle břicho a měli jsme trojčata," říká Badawí z Horního Egypta.

Dnes má Badawí s Núrou dětí pět, ve vesnici jsou tak ve své generaci s tolika dětmi spíš výjimkou. „Můj muž už další děti nechtěl. Když jsme měli dvě dcery, Majádu a Hanu, říkal, že to stačí, že je spokojený."

Trojčata už byla tak trošku nechtěná, a na Badawím je vidět směs radosti a starostí. „Núra má pravdu. Přeci jen, život je tady těžký. Moje žena to možná tak nevnímá, ale já toho mám opravdu dost, vysiluje mě to. Já přinesu domů, co je potřeba, jídlo, cukr, prací prášek. Ale stojí mě to hodně úsilí tohle zabezpečit."

Badawí je z jedenácti dětí, měl sedm bratrů a tři sestry. Další generace na vesnici, tedy Badawího vrstevníci, už prý mají v průměru děti tři.

Studiím a implementaci programů na snížení porodnosti se už desítky let věnuje egyptská Národní populační rada.

„Jsme na správné cestě. Zaznamenali jsme konečně pokles počtu nově narozených dětí. Klesat začal roku 2015. A jelikož sledujeme a vyhodnocujeme vývoj porodnosti a úmrtnosti za každý měsíc, tak můžu říct, že za první tři měsíce letošního roku je počet nově narozených znovu o 10% nižší, než tomu bylo za stejné období roku loňského," tvrdí optimisticky šéfka egyptské národní populační rady Majsa Šaukíová.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme