Porošenko: Na rozdíl od Ruska chtěla Ukrajina příměří s okamžitou platností

Ukrajina chtěla s rebely uzavřít příměří, které by platilo okamžitě, prohlásil v Bruselu ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podle něj to ale Rusko odmítlo, a příměří má tedy začít platit až od 15. února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina chtěla uzavřít s rebely příměří, které by platilo okamžitě, prohlásil v Bruselu prezident Petro Porošenko | Zdroj: Reuters

Tvrdí také, že rebelové zahájili ihned po dnešním podpisu dohody v Minsku další útoky proti ukrajinským jednotkám, a to s ruskou podporou.

Porošenko proto požaduje, aby země Evropské unie zůstaly vůči konfliktu na Ukrajině jednotné. Podle něj je potřeba počkat, jestli příměří skutečně vydrží.

EU v pondělí rozšíří sankce kvůli Ukrajině. Navzdory dohodě o příměří

Číst článek

Na tom se na summitu v Bruselu shodovali i lídři zemí unie. Připomněli, že povstalci brzy přestali respektovat příměří uzavřené loni v září.

„Země unie musejí být opatrné. Nejdřív musejí počkat, jestli příměří opravdu vydrží,“ řekl šéf evropských summitů Donald Tusk.

S tím souhlasí i český premiér Bohuslav Sobotka. „My už jsme tady jednou minské dohody měly. Ty se bohužel nedodržely, nepodařilo se je zcela naplnit,“ prohlásil Sobotka v narážce na loňskou dohodu o příměří. Povstalci ale nedlouho po ní zahájili rozsáhlou ofenzívu.

Ukrajinský prezident se zároveň svěřil, že jednání byla náročná. Za poslední tři dny prý spal jen pět hodin.

PŘEHLEDNĚ: Základní body dohody o ukončení bojů na východě Ukrajiny

Číst článek

Vojenská situace na východě Ukrajiny (10. února 2015) | Foto: ČTK

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme