Porošenko nevylučuje vpád ruských vojsk. Ukrajina je připravena k mobilizaci

Ukrajina je v případě zostření konfliktu kolem Krymu a Donbasu připravená vyhlásit válečný stav a provést mobilizaci. Na setkání s vojáky ve Lvovské oblasti to prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Kyjev má podle jeho slov dost sil na to, aby útok ruského protivníka odrazil. V noci na čtvrtek přitom Donbas zaznamenal rekordní ostřelování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští separatisté mají nyní podle odhadů ukrajinské armády v Donbasu 43 tisíc vojáků | Zdroj: Reuters

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se domnívá, že pravděpodobnost eskalace konfliktu je velmi vysoká, a nevylučuje ani vpád ruských vojsk po celé délce hranice s Ruskem.

Ukrajinská armáda je podle Porošenka připravená na agresi vojensky odpovědět jak v Donbasu, tak podél administrativní hranice s Krymem, který Rusko před dvěma a půl lety anektovalo. Porošenko přitom počítá s podporou a pomocí civilizovaného světa.

V noci na čtvrtek ukrajinská strana zaznamenala rekordní počet sta útoků vedených z pozic proruských povstalců v Donbasu, upozornil ukrajinský prezident. Podle jeho mluvčí v oblasti zemřeli za posledních 24 hodin tři ukrajinští vojáci. Dalších šest je údajně zraněno.

Nepřítel se podle Porošenka snaží udržet na Donbasu napětí, aby odůvodnil své plány na zmaření minských mírových dohod.

Silné ostřelování na Donbasu potvrdili i proruští povstalci. Ukrajinské jednotky podle nich poškodily na dvě desítky obytných domů.

Martin Dorazín, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme