Porošenko vyzval Německo k posílení přítomnosti v Černém moři. ‚Potřebujeme reakci na ruské chování,‘ řekl

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval Německo a jeho spojence k posílení námořní přítomnosti v Černém moři. Porošenko to řekl v nedělním rozhovoru s médii skupiny Funke. Podle prezidenta by tento krok přispěl k odstrašení Ruska od další agrese. Nové ukrajinsko-ruské napětí vyvolal před týdnem námořní incident v Kerčském průlivu.

Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko na zasedání bezpečnostní rady státu | Foto: Mykhailo Markiv/Ukrainian | Zdroj: Reuters

„Potřebujeme důraznou, jednotnou a jednoznačnou reakci na ruské agresivní chování,“ řekl Porošenko.

Odpověď na agresi Ruska nebo Porošenkova hra. Jak Ukrajinci hodnotí výjimečný stav?

Číst článek

V rozhovoru zveřejněném italským deníkem Corriere della Sera se ohradil proti výrokům ruského prezidenta Vladimira Putina při krátkém setkání se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem na summitu G20.

Putin uvedl, že „válka (na východě Ukrajiny) bude pokračovat“, dokud bude u moci současný ukrajinský režim. Putin po skončení summitu řekl novinářům, že s Trumpem hovořil „vestoje“ a že mu odpověděl na otázky týkající se Ukrajiny.

„Současní ukrajinští představitelé nemají zájem konflikt (mezi Kyjevem a proruskými separatisty) na východě Ukrajiny řešit. Zejména ne mírovými prostředky,“ tvrdil Putin před novináři. Na adresu Kyjeva také prohlásil, že „je snadnější omluvit své ekonomické nezdary válkou“ a hodit odpovědnost na „vnějšího nepřítele“.

Bez vyhlášení výjimečného stavu by Kyjev ukázal slabost, říká ukrajinská analytička

Číst článek

Incident v Kerčském průlivu označil znovu za „provokaci“, při níž ukrajinské lodě podle něj „nestoudně narušily“ ruskou hranici. Ukrajina to naopak považuje za agresi, kvůli níž vyhlásila měsíční válečný stav. Ruští pohraničníci před týdnem ostřelovali a pak zadrželi tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva i s posádkami.

Corriere della Sera otiskl Porošenkův komentář k Putinově výroku, že bylo v Porošenkově zájmu vyprovokovat tento incident s ohledem na jeho klesající popularitu. Jeho cílem je prý dosáhnout odkladu prezidentských voleb. Počítá se s nimi v březnu.

„Neexistuje důkaz o mé snaze vyvolat krizi a ovlivnit volební proces. Vůbec to není otázka mé popularity. Ve hře je bohužel územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny. Situaci vyřeší jedině to, že nás Putin nechá na pokoji,“ řekl Porošenko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme