Porošenko vyhlásil částečnou mobilizaci Ukrajiny, je ale připraven jednat o míru

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal zákon o částečné mobilizaci, která se má se má letos ve třech vlnách týkat více 100 tisíc lidí. Zároveň ale prohlásil, že je připraven okamžitě zahájit mírová jednání s proruskými separatisty z jihovýchodu země v jakémkoli formátu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes jednal s polskou premiérkou Ewou Kopaczovou

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes jednal s polskou premiérkou Ewou Kopaczovou | Zdroj: Reuters

První etapa mobilizace začne už zítra a potrvá 90 dní, další se připravuje a duben a třetí na červen letošního roku.

Kritici upozorňují na to, že ukrajinské právo nezná pojem částečné mobilizace, zákon nestanoví sankce za odmítnutí mobilizačního rozkazu a v zemi navíc nebyl vyhlášen válečný stav.

EU se zatím nechystá měnit svůj postoj k Rusku kvůli situaci na Ukrajině

Číst článek

Válka s proruskými separatisty je oficiálně protiteroristickou operací ministerstva vnitra a zvláštních sil.

Mobilizovat začali také proruští povstalci, což souvisí s obnovením bojů na východě Ukrajiny.

Neoznačená vojenská vozidla na cestě z Luhaňsku do Doněcku na východní Ukrajině | Foto: Reuters

Kyjev chce dál jednat

Porošenko současně prohlásil, že je připraven okamžitě zahájit mírová jednání s proruskými separatisty z jihovýchodu země v jakémkoli formátu.

Ukrajina je připravená sednout si za jednací stůl ať už v rámci kontaktní skupiny nebo v tzv. normandském formátu na úrovni ministrů zahraničí Francie, Německa, Ukrajiny a Ruska, potvrdil prezident Porošenko.

Kyjev také vyšle na okupovaná území další konvoj s humanitární pomocí.

„26 kamionů z celé Ukrajiny přiveze na Donbas 330 tun pomoci i těm lidem, kteří nemají nic společného s teroristy a jsou jejich rukojmími,“ oznámila prezidentova zmocněnkyně pro východ země Irina Geraščeková.

Mezitím pokračovaly boje na východě země se sílící intenzitou. Za uplynulých 24 hodin tam zahynulo nejméně devět lidí.

Muž prochází kolem poškozeného domu palbou v Doněcku | Foto: Reuters

Pod palbu se dostala i dětská nemocnice

Dětskou nemocnici v centru Doněcku dnes zasáhl dělostřelecký granát, který zranil dva lékaře a pět pacientů. Podle ukrajinských médií objekt ostřelovali separatisté. Nemocnice byla evakuována poté, co jeden granát zasáhl kardiologické oddělení a další nevybuchl a uvízl ve střeše.

Ruská televize Rossija 24 tvrdí, že útok je dílem ukrajinské armády.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sílících bojích u Doněcka mluvili Ivo Dokoupil, koordinátor společnosti Člověk v tísni a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl

Útok na nemocnici, která leží přímo v centru města, svědčí podle ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Petra Kratochvíla o zintenzivnění bojů.

„Ani jedna, ani druhá strana příliš neberou ohled na zájmy civilního obyvatelstva, které konfliktem výrazně trpí.“

Podle jeho názoru jsou sankce EU vůči Rusku úspěšné. „O tom není nejmenších pochyb. Od začátku se vědělo, že nebudou mít okamžitý efekt. Jsou nástrojem pomalu narůstajícího ekonomického tlaku.“

Připustil, že v mnoha případech dopadají nikoli na vládnoucí režim, ale primárně na obyvatelstvo. „Což, samozřejmě, je v mnoha případech nešťastné,“ řekl Petr Kratochvíl.

„Byl jsem evakuovat obyvatele vesnice Pisky asi 8 kilometrů od letiště v Doněcku a opravdu jsme viděli intenzivní střelbu,“ poznamenal Ivo Dokoupil, koordinátor společnosti Člověk v tísni pro Ukrajinu.

Humanitární situace na východě Ukrajiny se podle jeho slov neustále zhoršuje. „Potřebných neubývá, naopak. Situace je stále vážnější.“


Zvětšit mapu

Doněck a Luhansk | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme