Porošenkova odpověď Rusku: Nařídil bojovou pohotovost u poloostrova Krym

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve čtvrtek nařídil uvést do zvýšené bojové pohotovosti všechny vojenské jednotky poblíž poloostrova Krym a také v oblasti Donbasu na východě země, kde se vládní síly potýkají s odporem proruských separatistů. Porošenko tak reagoval na tvrzení Moskvy, že se ukrajinské síly pokusily o vpád na Krym, který Rusko před dvěma lety anektovalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko | Zdroj: Reuters

Moskva ve středu uvedla, že při dvou přestřelkách "s diverzními a teroristickými silami" byli zabiti dva ruští vojáci a několik dalších bylo zraněno. Incident prudce vyostřil rusko-ukrajinské vztahy.

„Není to ještě casus belli (důvod k vyhlášení války - pozn. red.), ale Rusko pro casus belli aktivně střádá podobné historky," uvedl ukrajinský velvyslanec při Radě Evropy Dmytro Kuleba. Připomněl, že podobné incidenty se odehrály i těsně před vypuknutím rusko-gruzínské války v srpnu 2008.

Ukrajinské speciální síly vtrhly na Krym, tvrdí Rusko. Kyjev označil informaci za vymyšlenou

Číst článek

Ukrajina by kvůli ruským výhrůžkám měla požádat o mimořádné jednání Rady bezpečnosti OSN, usoudil ukrajinský zástupce v této světové organizaci Volodymyr Jelčenko.

Ukrajina je s to se sama ubránit a situaci okolo Krymu monitoruje, ujistil ve čtvrtek agenturu Reuters mluvčí ukrajinského generálního štábu Vladyslav Selezňov. Uvedl také, že od středy se poblíž hranic s Krymem odehrává plánované vojenské cvičení ukrajinských sil.

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu obvinil Kyjev, že sahá po teroru, místo aby se snažil o mírové urovnání konfliktu. Odvolal také schůzku takzvané normandské skupiny, jejímiž členy jsou Rusko, Ukrajina, Německo a Francie.

Ta se měla na nejvyšší úrovni sejít počátkem září na okraj konference států skupiny G20 v Číně. Porošenko vzápětí odmítl ruská obvinění jako nesmyslná a cynická.

Kreml ve čtvrtek oznámil, že Putin na poradě bezpečnostní rady státu posuzoval otázku bezpečnosti Krymu po zmaření teroristických útoků, zejména opatření na pozemní hranici s Ukrajinou, na moři i ve vzduchu.

EU o rok prodloužila sankce uvalené na Krym. Trvá na tom, že anexe byla protiprávní

Číst článek

Mluvčí ukrajinské pohraniční stráže ve čtvrtek prohlásil, že Rusko v posledních dnech vysílá na sever anektovaného poloostrova vojenské posily, které nahrazují hůře vyzbrojené a méně početné jednotky.

Akci "diverzantů" organizoval podle ruské tajné služby FSB příslušník rozvědky ukrajinského ministerstva obrany Jevhen Panov, který byl rovněž zatčen. „Mého bratra unesli (z Ukrajiny). Neexistuje jiná možnost, jak se mohl ocitnout na Krymu," tvrdí Panovův bratr Ihor, jehož citoval server listu Ukrajinska pravda.

Většina ze zajatých "ukrajinských diverzantů" jsou obyvateli poloostrova a někteří měli ruské doklady. Na Krymu chtěli několika výbuchy vyvolat paniku, aby "zničili turistiku", zabíjet ale v úmyslu neměli, uvedl ve čtvrtek s odvoláním na nejmenované zdroje a výslechy zajatců ruský list Kommersant.

Přestřelky s "diverzanty" se podle verze FSB měly odehrát v noci z 6. na 7. srpna - kdy byl rovněž zatčen Panov - a v noci ze 7. na 8. srpna.

Proruský krymský gubernátor Sergej Aksjonov ve čtvrtek navrhl polapené diverzanty věšet. „S diverzanty se musí zacházet přesně tak, jak to dělají rolníci s vránami, které jim kradou úrodu. Zabíjejí je a věší na hranici, aby ostatní pochopili, že nikdo nesmí ohrožovat životy civilistů a vojáků na Krymu," prohlásil Aksjonov. Za celou akcí se podle něj skrývá americké ministerstvo zahraničí.

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov na jaře 2014 po spěšně zorganizovaném referendu. Začlenění Krymu do Ruské federace drtivá většina států neuznala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme