Porotci zvažují vinu Michaela Jacksona

Americký popový idol Michael Jackson by se měl už zanedlouho dozvědět, zda půjde do vězení, nebo zůstane na svobodě. Porota soudu v kalifornské Santa Marii v pondělí pokračovala ve zvažování, zda je, či není vinen ze zneužití nezletilého chlapce. Soudní proces s Michaelem Jacksonem si za Atlantikem udržuje stále velkou pozornost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Jackson | Zdroj: ČTK

Na satelitním kanálu SKY News začíná další epizoda dokumentárního seriálu - či jak to vlastně nazvat, nad kterým asi mnohý Evropan bude kroutit hlavou. Jde o jednu z televizních rekonstrukcí dění v soudní síni města Santa Maria.

Soudce Rodney Melville totiž nepovolil, aby televizní stanice přenášely jednání v přímém přenosu. Několik desítek neznámých herců tak dostalo dobře placenou příležitost blýsknout se před očima milionů diváků. A pro ty herce, jejichž vizáž jim pomohla k roli samotného Michaela Jacksona, to neznamená ani moc dřiny. Scénář pro ně se podle všeho sestává takřka výhradně z instrukcí typu "tváří se znechuceně" nebo "obrátí oči v sloup". Nejvíc práce měli v posledním díle představitelé žalobce Rona Zenona a obhájce Thomase Mesereau, kteří v pátek přednesli závěrečnou řeč.

Obhájce Meserau vykreslil Jacksona jako podivína, který nevěří dospělým. Nakolik podivný může Michael Jackson být, neprovinil se podle obhajoby ani jediným z deseti článků žaloby, které se pohybují od spiknutí za účelem zneužití dítěte, přes podávání alkoholických nápojů nezletilým, až po nejzávážnější - samotné pohlavní zneužití dítěte. Závěrečné slovo patří v Kalifornii vždy žalobci - jak ale divákům sdělil průvodce televizní dramatizace, před jeho konečným proslovem k porotě došlo k nečekanému dramatu.

To, když se Jacksonovy sestry, Janet a La Toya, rozhodly opustit demonstrativně soudní síň - a opravdu, šlo také o nejakčnější scénu po mnoha hodinách dramatizace - představitelky Jacksonových sester významně povstaly a odešly se sklopenýma očima.

Televizní dramatizace soudního jednání je ale pouhou součástí mnohem širšího mediálního kolotoče - v Santa Marii jsou akreditovány stovky novinářů, na své si přijdou desítky právních odborníků - jak si nechávají říkat - kteří zasvěceně komentují každou výpověď svědků. Například, když bývalý kuchař uvedl, že viděl ruku Michaela Jacksona za trenýrkami jednoho z dětských návštěvníků, sdělili všem divákům, že to Michaelovi moc nepomůže.

Nebo, když někdejší dětská filmová hvězda, Maculay Culkin vysvětloval, že mezi ním a Michaelem k ničemu nedošlo, usoudili analytici, že tahle výpověď nejspíš Jacksonovi pomůže. Ano - přeháním - ale opravdu jenom trochu. Proces s Michaelem Jacksonem je z pohledu středoevropana opravdu bizarní směsí místy až bulvárního zpravodajství, na kterém se podílejí i jinak vážení novináři.

Zmínění právní odporníci odhadují, že by porota měla vynést verdikt v následujících dnech nebo v příštím týdnu. V kolika bodech obžaloby bude Michael Jackson uznán vinným - pokud vůbec - není jisté, stejně jako ani jaký trest dostane. Jisté ale je, že konce procesu budou určitě litovat všichni ti herci a zasvěcení odborníci, pro které znamená skvělou příležitost k výdělku.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme